Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Awaria Ameryki

USA: Zamęt w ostoi demokracji

Od wyborów prezydenckich w USA minęły już trzy tygodnie, ale kiedy ten artykuł był oddawany do druku, prezydent Donald Trump wciąż nie uznał zwycięstwa swojego konkurenta Joe Bidena. Od wyborów prezydenckich w USA minęły już trzy tygodnie, ale kiedy ten artykuł był oddawany do druku, prezydent Donald Trump wciąż nie uznał zwycięstwa swojego konkurenta Joe Bidena. Joel Page/Reuters / Forum
Od wyborów prezydenckich minęły trzy tygodnie, ale jeszcze nawet nie zostały policzone wszystkie głosy. A prezydent, wbrew faktom i arytmetyce, nie chce oddać władzy. Gdzie tak się dzieje? W ostoi światowej demokracji.
Do Waszyngtonu ściągnęli zwolennicy 74-letniego Trumpa, żeby protestować przeciwko „sfałszowanym wyborom”.Leah Millis/Reuters/Forum Do Waszyngtonu ściągnęli zwolennicy 74-letniego Trumpa, żeby protestować przeciwko „sfałszowanym wyborom”.

Miesiąc przed amerykańskimi wyborami Departament Stanu wydał następujące oświadczenie: „Gratulujemy Republice Seszeli udanych wyborów; oczekujemy, że proces przekazania władzy będzie pokojowy. Zaangażowanie Seszelczyków w proces demokratyczny otwiera nowy rozdział w historii tego kraju”. Podobne komunikaty są generowane rutynowo. Wszak Amerykanie są „liderami wolnego świata” i najstarszą, nieprzerwanie działającą demokracją konstytucyjną. Dlatego mają prawo oceniać, oczekiwać, a nawet czasami pogrozić aspirantom w globalnej szkole demokracji.

Polityka 48.2020 (3289) z dnia 24.11.2020; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Awaria Ameryki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >