Świat

Inne kolory Ameryki

USA: Bardziej kolorowa Ameryka

Prostego podziału na białą i kolorową Amerykę dziś już nie ma, wszędzie pojawiły się rozbieżne interesy. Prostego podziału na białą i kolorową Amerykę dziś już nie ma, wszędzie pojawiły się rozbieżne interesy. Reuters/Stephen Lam / Forum
Wybory tylko potwierdziły, że szufladkowanie Amerykanów na podstawie pochodzenia coraz bardziej traci sens. Proste „kolorowe” podziały odchodzą do lamusa. Najlepszym przykładem Kamala Harris.
Kamala HarrisTony Cenicola/The New York Times Agency/EAST NEWS Kamala Harris

Gdy Joe Biden 20 stycznia obejmie urzędowanie w Białym Domu, wiceprezydentem zostanie Kamala Harris, córka czarnego Amerykanina i imigrantki z Indii. Pierwsza w dziejach kobieta na tym stanowisku symbolizuje zarazem nową, wielokulturową i wielorasową Amerykę.

Od półwiecza w tym społeczeństwie rośnie udział osób o pozaeuropejskich korzeniach. Jeśli obecne trendy się utrzymają, biali pochodzący ze Starego Kontynentu wkrótce znajdą się w mniejszości. Afroamerykanie, kolorowi imigranci i ich następne pokolenia ciążą na ogół ku Partii Demokratycznej.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Inne kolory Ameryki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021