Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Po ataku na Kapitol. Dzień amerykańskiej niesławy

6 stycznia 2021 r. Zamieszki pod Kapitolem 6 stycznia 2021 r. Zamieszki pod Kapitolem Probal Rashid / Zuma Press / Forum
Czy szok, jaki wywołał szturm tłumu na Kapitol, nazywany już kolejnym w historii USA „dniem niesławy” po Pearl Harbor, okaże się wstrząsem prowadzącym przynajmniej niektórych sojuszników Donalda Trumpa do opamiętania?

Demokracja amerykańska, choć niedoskonała jak wszystkie, zawsze szczyciła się jednym – zapewniała stabilizację. Konflikty rozwiązywane były pokojowo, w sądach, legislaturach i innych instytucjach państwa. Rozstrzygało je prawo, a nie siła albo groźba jej użycia. Czyżby 6 stycznia 2021 r. miał przejść do historii jako koniec pewnej epoki albo groźna zapowiedź jej końca?

Rokosz kilkudziesięciu tysięcy fanatycznych trumpistów w Waszyngtonie i ich atak na siedzibę Kongresu, starcia z policją, w wyniku których – mimo powściągliwości funkcjonariuszy – nie uniknięto pierwszych ofiar, w tym jednej śmiertelnej, to wydarzenia o charakterze nieznanym w stolicy USA od 1814 r.

Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >