Świat

Po ataku na Kapitol. Dzień amerykańskiej niesławy

6 stycznia 2021 r. Zamieszki pod Kapitolem 6 stycznia 2021 r. Zamieszki pod Kapitolem Probal Rashid / Zuma Press / Forum
Czy szok, jaki wywołał szturm tłumu na Kapitol, nazywany już kolejnym w historii USA „dniem niesławy” po Pearl Harbor, okaże się wstrząsem prowadzącym przynajmniej niektórych sojuszników Donalda Trumpa do opamiętania?

Demokracja amerykańska, choć niedoskonała jak wszystkie, zawsze szczyciła się jednym – zapewniała stabilizację. Konflikty rozwiązywane były pokojowo, w sądach, legislaturach i innych instytucjach państwa. Rozstrzygało je prawo, a nie siła albo groźba jej użycia. Czyżby 6 stycznia 2021 r. miał przejść do historii jako koniec pewnej epoki albo groźna zapowiedź jej końca?

Rokosz kilkudziesięciu tysięcy fanatycznych trumpistów w Waszyngtonie i ich atak na siedzibę Kongresu, starcia z policją, w wyniku których – mimo powściągliwości funkcjonariuszy – nie uniknięto pierwszych ofiar, w tym jednej śmiertelnej, to wydarzenia o charakterze nieznanym w stolicy USA od 1814 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021