Świat

Tony z Norymbergi

USA: Antony Blinken – nowy szef nowej polityki zagranicznej

Antony Blinken Antony Blinken Mark Makela / Getty Images
Ameryka wraca i znów będzie przewodzić – zapowiada nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken. Inaczej nie potrafi, oby nie na swoją zgubę.
Judith Pisar (w środku) z mężem Samuelem i dziećmi: córką Leą (pierwsza z lewej) oraz synem Antonym Blinkenem i jego żoną Evan Ryan.Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images Judith Pisar (w środku) z mężem Samuelem i dziećmi: córką Leą (pierwsza z lewej) oraz synem Antonym Blinkenem i jego żoną Evan Ryan.

Zaraz po wojnie alianci zaczęli się zastanawiać, co zrobić z niemieckim kierownictwem. Część zwycięzców przekonywała, że trzeba się z nimi rozprawić szybko i bez rozgłosu rozstrzelać. Byli też zwolennicy oddania sprawy w ręce ludu, czyli linczu. Ostatecznie wygrała koncepcja procesów sądowych w świetle kamer, które miały przynieść karę i być jednocześnie przestrogą. Odbyły się one przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze między listopadem 1945 i październikiem 1946 r.

Procesy te, pierwszy raz w historii, ustanowiły zasadę osobistej odpowiedzialności rządzących za łamanie traktatów międzynarodowych, wywołane wojny i zbrodnie podczas ich rządów popełnione.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Świat; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Tony z Norymbergi"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021