Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Tony z Norymbergi

USA: Antony Blinken – nowy szef nowej polityki zagranicznej

Antony Blinken Antony Blinken Mark Makela / Getty Images
Ameryka wraca i znów będzie przewodzić – zapowiada nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken. Inaczej nie potrafi, oby nie na swoją zgubę.
Judith Pisar (w środku) z mężem Samuelem i dziećmi: córką Leą (pierwsza z lewej) oraz synem Antonym Blinkenem i jego żoną Evan Ryan.Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images Judith Pisar (w środku) z mężem Samuelem i dziećmi: córką Leą (pierwsza z lewej) oraz synem Antonym Blinkenem i jego żoną Evan Ryan.

Zaraz po wojnie alianci zaczęli się zastanawiać, co zrobić z niemieckim kierownictwem. Część zwycięzców przekonywała, że trzeba się z nimi rozprawić szybko i bez rozgłosu rozstrzelać. Byli też zwolennicy oddania sprawy w ręce ludu, czyli linczu. Ostatecznie wygrała koncepcja procesów sądowych w świetle kamer, które miały przynieść karę i być jednocześnie przestrogą. Odbyły się one przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze między listopadem 1945 i październikiem 1946 r.

Procesy te, pierwszy raz w historii, ustanowiły zasadę osobistej odpowiedzialności rządzących za łamanie traktatów międzynarodowych, wywołane wojny i zbrodnie podczas ich rządów popełnione.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Świat; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Tony z Norymbergi"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >