Świat

Tony z Norymbergi

USA: Antony Blinken – nowy szef nowej polityki zagranicznej

Antony Blinken Antony Blinken Mark Makela / Getty Images
Ameryka wraca i znów będzie przewodzić – zapowiada nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken. Inaczej nie potrafi, oby nie na swoją zgubę.
Judith Pisar (w środku) z mężem Samuelem i dziećmi: córką Leą (pierwsza z lewej) oraz synem Antonym Blinkenem i jego żoną Evan Ryan.Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images Judith Pisar (w środku) z mężem Samuelem i dziećmi: córką Leą (pierwsza z lewej) oraz synem Antonym Blinkenem i jego żoną Evan Ryan.

Zaraz po wojnie alianci zaczęli się zastanawiać, co zrobić z niemieckim kierownictwem. Część zwycięzców przekonywała, że trzeba się z nimi rozprawić szybko i bez rozgłosu rozstrzelać. Byli też zwolennicy oddania sprawy w ręce ludu, czyli linczu. Ostatecznie wygrała koncepcja procesów sądowych w świetle kamer, które miały przynieść karę i być jednocześnie przestrogą. Odbyły się one przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze między listopadem 1945 i październikiem 1946 r.

Procesy te, pierwszy raz w historii, ustanowiły zasadę osobistej odpowiedzialności rządzących za łamanie traktatów międzynarodowych, wywołane wojny i zbrodnie podczas ich rządów popełnione. To w Norymberdze wykuwała się zasada, że prawa człowieka nie mogą być ograniczane przez zasadę suwerenności – stąd nowa koncepcja zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa. Tam właśnie rodziła się idea świata opartego nie na sile, tylko na zasadach, w którym demokracje mają nie tylko prawo, ale i obowiązek obrony słabszych przed opresją – nawet gdyby oznaczało to ingerencje w sprawy innego państwa.

Z tego właśnie świata – jak sam wartościuje i podkreśla – jest Antony Blinken, nowy sekretarz stanu USA. To jest świat, w którym naiwność wygrywa z cynizmem, w którym działanie wygrywa z zaniechaniem. Świat, w którym Ameryka nie uchyla się od swej szczególnej roli i niesie innym wolność. To wszystko czyni z Blinkena zapewne dobrego człowieka. Ale czy dobrego szefa polityki zagranicznej?

1.

Prezydent Joe Biden zgromadził wokół siebie wielu zwolenników liberalnego porządku, z taką właśnie norymberską perspektywą świata. Doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego został Jake Sullivan, „złote dziecko Demokratów”, do Departamentu Stanu wraca Victoria Nuland, znana ze wspierania Ukrainy, przedstawicielem USA ds.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Świat; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Tony z Norymbergi"
Reklama