Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Atomowy chichot historii

NIEMCY: Dzieje bezatomowe

Ostatnie chwile elektrowni jądrowej Philippsburg: wieże chłodnicze wysadzono w powietrze, a ostatni blok wyłączono z końcem grudnia 2019 r. Ostatnie chwile elektrowni jądrowej Philippsburg: wieże chłodnicze wysadzono w powietrze, a ostatni blok wyłączono z końcem grudnia 2019 r. DPA / PAP
Przełomowa decyzja Angeli Merkel sprzed 10 lat o rezygnacji z atomu miała otworzyć niemieckiej chadecji drogę do wiecznej władzy. Ale efekt może być przeciwny.
Usuwając energię atomową jako kość niezgody z Zielonymi, Merkel otworzyła chadecję na nowe sojusze w Berlinie.PantherMedia Usuwając energię atomową jako kość niezgody z Zielonymi, Merkel otworzyła chadecję na nowe sojusze w Berlinie.

Na Niemców, którzy wieczorem 12 marca 2011 r. włączyli telewizory, czekały dziwne obrazki: szare, zamazane zdjęcia, walące się budynki, samochody pływające w wodzie. Wielu przypomniało sobie o tsunami z 2004 r. na Oceanie Indyjskim, które zdewastowało wybrzeża kilku krajów, powodując setki tysięcy ofiar. Ale tu było coś jeszcze: przypuszczenia o wybuchu elektrowni jądrowej w japońskiej Fukuszimie.

Wkrótce okazało się, że eksplozja faktycznie doprowadziła do wycieku materiału radioaktywnego i zakażenia okolic elektrowni.

Polityka 13.2021 (3305) z dnia 23.03.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Atomowy chichot historii"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021