Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

My, rasiści?

My, rasiści? Czechy vs Szkocja

Podczas meczu ze Slavią Praga Kemar Roofe z Glasgow Rangers kopnął w głowę bramkarza Ondřeja Kolařa, za co dostał czerwoną kartkę. Podczas meczu ze Slavią Praga Kemar Roofe z Glasgow Rangers kopnął w głowę bramkarza Ondřeja Kolařa, za co dostał czerwoną kartkę. EPA / PAP
Awantura wokół meczu czeskiej Slavii i szkockich Rangersów pokazała, jak głęboka jest mentalna różnica między Wschodem a Zachodem. I że Wschód jest na przegranej pozycji, nawet jeśli wygra na boisku.
Na boisku było nerwowo przez cały mecz.EAST NEWS Na boisku było nerwowo przez cały mecz.

W dużym uproszczeniu: Szkoci twierdzą, że poszło o rasizm, w czym przytakuje im brytyjska opinia publiczna. Czesi z kolei uważają, że w walce o wielkie pieniądze Szkoci potraktowali ich tak, jak kolonialiści traktowali ludy podbite w wiekach dawno minionych. Z tym że Czechów nikt nie chce słuchać.

Mecz rozegrano w marcu, ale dochodzenie, co się właściwie stało w Glasgow, nadal trwa. Przez kilka wiosennych tygodni w czeskich mediach temat przebijał nawet pandemię. Zupełnie niesportowy, liberalno-demokratyczny tygodnik „Respekt” poświęcił sprawie okładkę, na której wybite było pytanie: „I kto tu jest rasistą?”.

17 marca Slavia Praga grała w Glasgow z tamtejszym klubem Rangers. Czesi nie byli faworytem, a mimo to wygrali i awansowali do ćwierćfinału Ligi Europy. W drugiej połowie przegrywający Rangersi popisywali się na boisku wyjątkową brutalnością. Kopniętego w twarz czeskiego bramkarza karetka zabrała do szpitala, gdzie okazało się, że ma pękniętą czaszkę. W czasie meczu w zasadzie bez przerwy wybuchały kłótnie i przepychanki między piłkarzami.

Po ostatnim gwizdku Rangersi pobiegli do szatni, a Czechów ochrona przez pół godziny trzymała na chłodzie. Potem doszło do zorganizowanego zamachu: organizatorzy wywabili z szatni jednego z czeskich zawodników, który w obecności obu trenerów oraz obserwatorów UEFA został pobity przez piłkarza Rangersów. Czesi wracali do hotelu z ochroną policyjną.

Różne wersje

Szkoci prezentują własną wersję wydarzeń, w której w ogóle nikt nie wspomina o kopaniu po głowie (Twitter Rangersów określił to jako „zderzenie”) czy pobiciu. Trener Szkotów, a za nim brytyjskie media mówią wyłącznie o tym, że pod koniec meczu czeski obrońca Ondřˇej Kúdela miał pod adresem jednego z ich graczy dopuścić się rasistowskiego wyzwiska.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "My, rasiści?"
Reklama