Świat

Afganistan po zamachu w Kabulu. Zło odradza się bardzo szybko

Afganistan. Operacja ewakuacji z lotniska w Kabulu. 24 sierpnia 2021 r. Afganistan. Operacja ewakuacji z lotniska w Kabulu. 24 sierpnia 2021 r. Forum
Największą obawą Zachodu była odbudowa wpływów i struktur ISIS i Al-Kaidy. Ten scenariusz może nadejść szybciej, niż ktokolwiek oczekiwał, bo wszystko dzieje się w Afganistanie szybciej, niż przewidywano.

Stosy trupów, krzyk rannych, krew płynąca kanałami, przepełnione szpitale i problem z doliczeniem się ofiar przez wiele godzin – sceneria po zamachu przed lotniskiem w Kabulu jest przerażająca, ale w tragiczny sposób znajoma. Takie są wybuchy w tłumie. Ten atak jest nie tylko kolejną tragedią, lecz przynosi piętrową komplikację sytuacji, którą już wcześniej określano jako ekstremalnie trudną. Nastąpił w trakcie jednej z największych sojuszniczych operacji ewakuacyjnych, w przejściowym okresie formowania nowej władzy w Afganistanie, gdy Amerykanie wraz z najbliższymi partnerami desperacko próbowali zaprowadzić jakiś porządek.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Domy dla bezdomnych

Efekty programu „najpierw mieszkanie” obalają mit, że jeśli pozostawi się bezdomnych na ulicy bez wsparcia, to i tak jakoś sobie poradzą, a zaoszczędzi się przy tym publiczne pieniądze. Nic bardziej mylnego.

Zbigniew Borek
28.09.2021