Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Huragan Ida: klęska żywiołowa po klęsce politycznej Bidena

Huragan Ida pustoszy Nowy Orlean, 29 sierpnia 2021 r. Huragan Ida pustoszy Nowy Orlean, 29 sierpnia 2021 r. Eric Gay / AP / EAST NEWS
Obserwatorzy zastanawiają się, jak Joe Biden poradzi sobie z podwójnym kryzysem: Afganistanem i klęską żywiołową na południu USA. Tym bardziej że rośnie jednocześnie liczba infekcji i zachorowań na covid.

Potężny huragan Ida – 4. kategorii na skali od 1 do 5 – uderzył i spustoszył Luizjanę w czasie minionego weekendu i w najbliższych dniach zagraża innym stanom amerykańskiego południa, jak Missisipi i Tennessee. Wicher huraganu, jednego z największych w historii USA, wiał w czasie weekendu z szybkością 150 mil na godzinę (230 km na godz.). Siła wód Zatoki Meksykańskiej napierających na wybrzeże i deltę Missisipi spowodowała odwrócenie się biegu tej rzeki. Największe zniszczenia huragan wyrządził w Nowym Orleanie i na podmokłych terenach na południe od tego miasta.

Czytaj też: Prezydenci i huragany. Żywioł może namieszać w polityce

Nowy Orlean. Ciemność, brak klimatyzacji i benzyny

Od niedzieli cały Nowy Orlean – jego 390 tys. mieszkańców, około miliona domów i budynków przemysłowych – jest pozbawiony elektryczności; jedynym źródłem prądu są generatory. W całym stanie ponad milion ludzi pozostaje bez energii elektrycznej, co oprócz ciemności oznacza brak klimatyzacji i działających lodówek – w temperaturze ponad 30 st. C. Przewiduje się, że awaria prądu może potrwać kilka tygodni.

W Nowym Orleanie wicher zerwał dachy z wielu budynków i powalił drzewa. W kilku dzielnicach miasta doszło do uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych i zalania ulic i domów. Z powodu szybkości i nasilenia huraganu w ostatnich dniach ewakuowano tylko część mieszkańców miasta. Władze apelują o niewychodzenie z domów, ale nie wszyscy stosują się do tych zaleceń. Wielu ludzi wychodzi na zewnątrz, by robić zdjęcia z historycznego kataklizmu.

W miejscowości Prairieville pod Batonn Rouge drzewo spadające na samochód zabiło jego kierowcę. Huragan spowodował zerwanie linii telefonicznych i przerwy w działaniu telefonów komórkowych, co utrudnia akcję ratunkową. Usuwanie wody z ulic przebiega powoli wskutek zakłóceń elektrycznych pomp. Ogromne szkody żywioł wyrządził w zakładach przemysłowych Luizjany, jak rafinerie ropy i stacje przeładunkowe w portach. W związku z ustaniem pracy w sześciu rafineriach w stanie brakuje benzyny.

Czytaj też: Huraganowe inferno zdewastowało Karaiby

Huragan Ida nadciąga 16 lat po Katrinie

Dodatkowym problemem jest przepełnienie szpitali, gdzie leży mnóstwo chorych na koronawirusa i brak miejsca dla ludzi ewakuowanych z zalanych domów. W Luizjanie, gdzie – podobnie jak na całym południa USA – na covid-19 zaszczepiło się mniej ludzi niż w innych stanach, liczba zachorowań – tym razem wywołanych wariantem delta – znacznie wzrosła od końca lipca i notuje się teraz tysiące przypadków dziennie. W związku z huraganem ewakuowano 40 domów opieki i spokojnej starości. Gromadzenie ewakuowanych – często zainfekowanych covidem – w awaryjnych schroniskach zwiększa ryzyko zarażeń.

Ida uderzyła w Luizjanę 28 sierpnia – dokładnie tego samego dnia co 16 lat temu huragan Katrina, o kategorii 5, epokowy kataklizm, w wyniku którego zginęło 1836 osób. Przeważająca ich część to śmiertelne ofiary katastrofalnej powodzi w Nowym Orleanie, do której doszło wskutek przerwania wałów przeciwpowodziowych. Sytuację pogorszyło położenie Nowego Orleanu – w depresji, poniżej poziomu morza. Powódź zmusiła do ewakuacji większość ludności miasta. Znaczna część już do niego nie wróciła; jego populacja zmniejszyła się o ponad połowę. W powodzi zginęło m.in. część członków słynnych zespołów muzycznych Nowego Orleanu, legendarnej kolebki jazzu. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy ubogich dzielnic, przeważnie czarnoskórzy.

Czytaj też: Floryda nie taka wspaniała, jak się wydaje

Joe Biden. Podwójny kryzys

Ida, chociaż poczyniła wielkie spustoszenia, nie wytrzymuje porównań z Katriną, kiedy wiatr wiał szybkością 175 mil (282 km) na godzinę. Od tamtego kataklizmu w 2005 r. wały przeciwpowodziowe zostały wzmocnione i poza lokalnymi uszkodzeniami wytrzymały napór wody. Porównuje się również szersze, polityczne implikacje obu katastrof. Katrina okazała się wydarzeniem, które dodatkowo – po wojnie w Iraku – pogrążyło ówczesnego prezydenta George′a W. Busha w oczach Amerykanów. Bush dopiero po paru dniach zareagował na tragedię, a jego administracja zaniedbała ewakuację powodzian. Poparcie dla prezydenta, który zlekceważył katastrofę, spadło do 40 proc.

Joe Biden wyciągnął wnioski z błędu Busha. Obecny prezydent już w niedzielę osobiście pokazał się w sztabie antykryzysowym, długo mówił o huraganie i ogłosił pomoc dla Luizjany. Biden jest w opałach po fatalnym przebiegu wydarzeń w Afganistanie, gdzie zarządzone przez niego wycofanie wojsk amerykańskich doprowadziło do raptownego upadku rządu afgańskiego, kapitulacji rządowej armii i chaosu ewakuacji cywilów z lotniska w Kabulu. Obserwatorzy zastanawiają się, jak poradzi sobie z podwójnym kryzysem: Afganistanem i klęską żywiołową na południu USA. Tym bardziej że rośnie jednocześnie liczba infekcji i zachorowań na covid w związku z niedostateczną liczbą zaszczepionych Amerykanów.

Czytaj też: Jak Trump walczył z huraganem Dorian

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Nauka

Za dużo leków, diagnoz depresji, autyzmu i ADHD? Wielki spór w psychiatrii

Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.

Paweł Walewski
12.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną