Świat

Afganistan – to koniec. Odlot bez pożegnania i tajemnice ewakuacji

Amerykańscy żołnierze na lotnisku w Kabulu, 29 sierpnia 2021 r. Amerykańscy żołnierze na lotnisku w Kabulu, 29 sierpnia 2021 r. US Central Command / Forum
Po prawie 20 latach ostatni amerykańscy żołnierze opuścili Afganistan. To jednak nie przesłoni fiaska całej misji.

„Przemawiam, by ogłosić zakończenie naszego wycofania z Afganistanu i koniec wojskowej operacji ewakuacji amerykańskich obywateli, obywateli innych krajów i narażonych Afgańczyków” – oświadczył późnym wieczorem czasu polskiego, ale już po północy czasu afgańskiego najwyższy dowódca wojskowy odpowiedzialny za Bliski Wschód, czterogwiazdkowy gen. Kenneth McKenzie. Zmęczony, spocony, z ulgą na twarzy powiedział, że ostatni samolot transportowy C-17 wzbił się w powietrze z lotniska im.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021