„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Co się u was dzieje?

Czy Mark Brzezinski zostanie w końcu ambasadorem USA w Polsce?

Mark Brzezinski Mark Brzezinski Beata Zawrzel / Reporter
Problemy z nominacją Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Warszawie to symbol najgłębszego od 30 lat kryzysu w sojuszu Polski z Ameryką. Waszyngtonowi wciąż na nim zależy, ale nie za wszelką cenę.
Mika Brzezinski, znana prezenterka TV.Paul Zimmerman/WireImage Mika Brzezinski, znana prezenterka TV.

Mianowany ambasadorem USA w Polsce Mark Brzezinski chyba się nie spodziewał, że przeszkodą do objęcia placówki stanie się... jego polskie pochodzenie. Nie docenił sprytu urzędników rządu RP. Zażądali oni, by zrzekł się najpierw polskiego obywatelstwa, które rzekomo posiadał jako syn Zbigniewa Brzezińskiego, urodzonego w Polsce doradcy prezydenta Jimmy’ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego.

Ostatecznie ekipa dobrej zmiany wycofała się z tego fortelu, oświadczając, że Mark nie jest obywatelem Polski, tylko Czechosłowacji – po matce Emilie Benes Brzezinski, spokrewnionej z przedwojennym prezydentem tego kraju Edwardem Beneszem.

Polityka 40.2021 (3332) z dnia 28.09.2021; Świat; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Co się u was dzieje?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021