Świat

Polowanie na mieszkanie

NIEMCY: Mieszkanie w Berlinie

W niemieckich miastach na ogół nie mieszka się we własności, tylko wynajmuje puste, nieumeblowane mieszkania, często na całe życie. W niemieckich miastach na ogół nie mieszka się we własności, tylko wynajmuje puste, nieumeblowane mieszkania, często na całe życie. Shutterstock
Berlińczycy zdecydowali w referendum, że chcą wywłaszczenia spółek giełdowych, które udają kamieniczników. Na szali stoją sprzeczne interesy ich akcjonariuszy i lokatorów.
Badaczka i aktywistka miejska Joanna Kusiak, rzeczniczka kampanii referendalnej w Berlinie
w sprawie wywłaszczenia tzw. korpokamieniczników.Archiwum Badaczka i aktywistka miejska Joanna Kusiak, rzeczniczka kampanii referendalnej w Berlinie w sprawie wywłaszczenia tzw. korpokamieniczników.

Wraz z niemieckimi wyborami federalnymi i lokalnymi 26 września odbyło się również referendum w sprawie wywłaszczenia tzw. korpokamieniczników w stolicy Niemiec. Za było 56,4 proc. głosujących, przeciw 39 proc. Na „tak” głosowali zwolennicy wszystkich partii – od lewaków z Die Linke po prawaków z AfD, bo i problem jest ponadpartyjny. Dziś znalezienie mieszkania w Berlinie w rozsądnej cenie graniczy z cudem.

Organizator referendum – inicjatywa lokatorska Deutsche Wohnen&Co.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Polowanie na mieszkanie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021