Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Syndrom Putina

Czy to Putin stoi za Łukaszenką? Prawda jest bardziej skomplikowana

Pułapka tkwi w tym, że popularność Putina rośnie za każdym razem, gdy jakiś zachodni lider z nim rozmawia. Choćby tylko po to, aby uspokoił Łukaszenkę. Pułapka tkwi w tym, że popularność Putina rośnie za każdym razem, gdy jakiś zachodni lider z nim rozmawia. Choćby tylko po to, aby uspokoił Łukaszenkę. Marcin Bondarowicz
Czy to Putin stoi za Łukaszenką i nim steruje? Tak twierdzą polskie władze. Prawda jest bardziej skomplikowana. Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy to także gra pozorów, zmyłek i słabości. Tylko ofiary są tu prawdziwe.
Polski rząd twierdzi, że granica jest szczelna. Ale organizacje pomocowe szacują, że w ciągu ostatnich czterech miesięcy do Niemiec dotarło już ok. 10 tys. migrantów.Michał Kość/Forum Polski rząd twierdzi, że granica jest szczelna. Ale organizacje pomocowe szacują, że w ciągu ostatnich czterech miesięcy do Niemiec dotarło już ok. 10 tys. migrantów.

W niedawnym wywiadzie dla „Financial Times” szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kuleba przekonywał: „Wykorzystywanie migrantów przez Białoruś, Nord Stream 2, kampanie dezinformacyjne i koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą – wszystko to są elementy szerszej rosyjskiej układanki”. Wtóruje mu premier Mateusz Morawiecki i jego ministrowie, którzy przy każdej okazji podkreślają „winę Putina” za ostatnie wydarzenia na granicy. Tę narrację przejęły nie tylko rządowe media w Polsce, ale też globalne tytuły, jak „New York Times” czy CNN.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Syndrom Putina"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021