Świat

Komiwojażer Morawiecki. Czy dyplomatyczna ofensywa premiera coś przyniesie?

Wizyta Mateusza Morawieckiego w Berlinie i spotkanie z kanclerz Angelą Merkel Wizyta Mateusza Morawieckiego w Berlinie i spotkanie z kanclerz Angelą Merkel John John MacDougall / AFP / Forum
Premier Morawiecki objeżdża europejskie stolice, starając się poprawić poważnie nadszarpnięty wizerunek kraju. Wizerunek, który – co tu mówić – sam mocno nadszarpnął choćby niedawną rozmową z dziennikiem „Financial Times”.

W Paryżu przyjęto naszego premiera z ledwie skrywaną niechęcią. Nie było ani wyjścia do dziennikarzy na schody Pałacu Elizejskiego, ani żadnego komunikatu. Rozmiary tej niechęci i rozczarowania Morawieckim pokazała konferencja prezydenta Macrona z premier Estonii Kają Kallas, którą Macron przyjął tego samego dnia. Nie tylko była konferencja – pokazana na wideo na stronie Pałacu Elizejskiego – ale i zwroty typu „droga Kaju”, „pracujemy razem”, co więcej, omawiamy wspólnie „wielkie wyzwania strategiczne naszej Europy”. Rzeczywiście, trudno mówić z Morawieckim o „naszej Europie”. Jak może być nasza, skoro grozi nam z nią trzecia wojna światowa?

Paryż krytycznie patrzy na Warszawę

Macron podkreślił, że rozmawiał też z Estonią szerzej o problemach wschodniej granicy, o zastosowaniu środków „mocnych i solidarnych w nacisku na Łukaszenkę”, ale i podkreślił, że „osobom wystawionym na niebezpieczeństwo przez politykę (Łukaszenki) powinniśmy zagwarantować wsparcie”, współpracując z organizacjami humanitarnymi i Wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców. Referuję tu nie sprawozdanie z rozmów Morawieckiego, lecz rozmów pani Kallas, pokazując czytelnikom, jak nasz premier zostałby przyjęty, gdyby prowadził normalną europejską politykę.

Władze francuskie krytycznie patrzą na politykę polskiego rządu, czego wyrazem są np. wypowiedzi sekretarza stanu do spraw europejskich Clémenta Beaune. Był on w Polsce w marcu, na Dzień Kobiet: upomniał się o ich prawa, a także krytykował ostro „strefy wolne od LGBT+”, co wzbudziło poirytowanie polityków PiS. Ostatnio tweetował, że europejskie pieniądze nie powinny w Polsce iść

  • Angela Merkel
  • Emmanuel Macron
  • Mateusz Morawiecki
  • Unia Europejska
  • Reklama