Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Nowa wojna stuletnia

Między Londynem i Paryżem rośnie lista punktów zapalnych

Migranci schodzą na brzeg w Dungeness w hrabstwie Kent. Zostali zabrani z uszkodzonej łodzi przez angielską ekipę ratunkową. Migranci schodzą na brzeg w Dungeness w hrabstwie Kent. Zostali zabrani z uszkodzonej łodzi przez angielską ekipę ratunkową. Gareth Fuller/PA Images / Getty Images
Poziom napięcia między Londynem i Paryżem już dawno wykroczył poza ramy sporu politycznego. Brexit wyciągnął z przeszłości cały zestaw narodowych stereotypów i uprzedzeń.
Emmanuel Macron oświadczył, że to już najwyższy czas, aby premier Johnson „spoważniał”, w przeciwnym razie zostanie wykluczony z debaty o migracji.Hans Lucas Agency/Forum Emmanuel Macron oświadczył, że to już najwyższy czas, aby premier Johnson „spoważniał”, w przeciwnym razie zostanie wykluczony z debaty o migracji.

Anglicy chcieli wyjść z Unii, proszę bardzo, ich sprawa – mówi mieszkaniec francuskiej wsi nad kanałem La Manche. – A teraz pytam, kto ma płacić za tych, którzy chcą się TAM dostać?! I wskazuje białe klify Brytanii. Potem opowiada francuskiej telewizji publicznej, jak to migranci dostają się w te okolice. Jego mała społeczność musi się przybyszami zaopiekować, wyżywić. A przecież „życie we Francji ich nie interesuje”. I puenta: koszty pobytu migrantów powinni ponosić Brytyjczycy.

Polityka 51.2021 (3343) z dnia 14.12.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa wojna stuletnia"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >