Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Nowa mapa świata

Czy nowa mapa świata jest możliwa bez Rosji? Mówi Daniel Yergin

„Żadna nowa mapa bez Rosji nie jest do wyobrażenia”. „Żadna nowa mapa bez Rosji nie jest do wyobrażenia”. Bartek Kiełbowicz
Rozmowa z Danielem Yerginem, ekspertem od globalnej gospodarki i energetyki, doradcą amerykańskich prezydentów, o tym, czy Europa jest w stanie zrezygnować z rosyjskiej ropy i gazu oraz czy Rosja stanie się satelitą Chin.
Daniel YerginAndrew Cutraro/Redux/EAST NEWS Daniel Yergin

JACEK ŻAKOWSKI: – Widać już nową mapę?
DANIEL YERGIN: – Trochę.

Jest na niej Ukraina?
Jako kraj, oczywiście. To cenny fragment świata. Z ważnymi rurociągami, fragmentem Nowego Jedwabnego Szlaku, wielką produkcją zbóż i złożami.

A jako państwo?
To się decyduje. Ale jakikolwiek będzie skutek tej wojny, wpłynie to na mapę całej Europy Wschodniej i dużej części świata. Putin już wie, że teraz decyduje się jego pozycja w nowej zimnej wojnie.

A Rosja jest na tej mapie?
Bez wątpienia. Żadna nowa mapa bez Rosji nie jest do wyobrażenia.

Rakiety?
Rakiety, surowce i terytorium. Ale już przed wojną Putin dobrze wiedział, że niebawem Rosja przestanie być supermocarstwem energetycznym. Szybko staje się tylko jednym z wielu dostawców ropy, węgla i gazu. Z supermocarstwowości zostaną rakiety i terytorium.

Więc na jedno i drugie zacznie brakować pieniędzy?
To jest proces, który się zaczął na długo przed wojną. Wojna go przyspiesza. Bo Europa odchodzi od węglowodorów z Rosji. To zmniejszy energetyczne supermocarstwo do rangi średniego mocarstwa energetycznego.

Rosyjska agresja zapoczątkowała dwie wojny. Lokalna wojna militarna toczy się w Ukrainie. Walczą w niej chwilowo dwa państwa: Rosja i Ukraina, wspierana dostawami z Zachodu. Ta wojna spowodowała wybuch pierwszej światowej wojny ekonomicznej, angażującej już kilkadziesiąt państw. Co dzień dołączają nowe. Czy Zachód może ją wygrać?
Wygra. Ale za sporą cenę. Już przed lutową agresją mieliśmy kryzys energetyczny w Azji ze względu na zbyt małe dostawy i wstrzymywanie nowych inwestycji. Rosja bardzo dobrze ten rynek rozumie.

Polityka 13.2022 (3356) z dnia 22.03.2022; Temat tygodnia; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa mapa świata"
Reklama