Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

115. dzień wojny. FSB, bomby i „Motorola”. Krótka historia Donieckiej Republiki Ludowej 

Separatystyczne prorosyjskie oddziały w obwodzie donieckim. Zdjęcie z 1 marca 2022 r. Separatystyczne prorosyjskie oddziały w obwodzie donieckim. Zdjęcie z 1 marca 2022 r. Alexander Ermochenko / Forum
Na froncie nadal pas, ale widać, że Rosjanie mimo rozpaczliwych prób nie są w stanie przejść do poważniejszych działań ofensywnych. Wciąż czekamy na wejście do walki szkolonych na zachodnim sprzęcie wojsk ukraińskich. Tymczasem opowiedzmy sobie o Donieckiej Republice Ludowej, królestwie rosyjskiej FSB.

Na północ od Charkowa nastąpiła wymiana ciosów we wschodniej części frontu, wzdłuż Dońca, który tu wypływa z Rosji i płynie na południe. Odnotowano próby rosyjskiego rozpoznania walką, lecz według źródeł ukraińskich wszystkie ataki zostały odparte. Źródła rosyjskie mówią o zajęciu jednej małej wsi. Ogólnie front przebiega tu wzdłuż dużych wsi Ternowa (2 km od granicy z Rosją), Bairak i Rubiżne nad Dońcem (nie miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim).

Pod Iziumem nadal trwają próby rosyjskich ataków. Ukraińskie wojska kontratakowały i odbiły z rąk napastników wieś Dmitriwkę, która leży na głównej drodze Izium–Barwinkowe. Z kolei bezpośrednio na Słowiańsk nacierał 237. Pułk Czołgów i 752. Pietrokowski Pułk Zmechanizowany Gwardii z 3. Wiślańskiej Dywizji Zmechanizowanej z 20. Armii Gwardii Zachodniego Okręgu Wojskowego. Wschodnie skrzydło głównego ataku osłania 39. Brygada Zmechanizowana z 68. Korpusu Armijnego z Sachalina, tracąc część miejscowości Bohorodyszcze na wschód od Krasnopolia. Wspomniany korpus, który pod różnymi nazwami broni od II wojny światowej Sachalinu, to wojsko trzeciej kategorii, choć 39. Brygada jest o tyle ciekawa, że ma pomocnika dowódcy ds. religijnych (w brygadzie służy sporo Ajnów, Nowchów i Ewenków wyznających m.in. animizm oraz japońskie shinto, a także buddyzm).

Dalej na wschód, w rejonie Łymania Rosjanie prowadzili intensywny ostrzał południowego brzegu Dońca, jakby w przygotowaniu gruntu pod forsowanie rzeki. Ostrzał prowadził 400. Transsylwański Pułk Artylerii Samobieżnej ze składu 90. Dywizji Pancernej Centralnego OW, a także 120. Stalingradzka Brygada Artylerii Gwardii z 41. Armii oraz 385. Odeska Brygada Artylerii Gwardii z 2. Armii Gwardii (obie z Centralnego OW). Wygląda na to, że do forsowania szykuje się tu 90. Dywizja Pancerna Gwardii z jej czołgami T-72BW, T-72B3M i

  • Rosja
  • Ukraina
  • wojna w Ukrainie
  • Reklama