Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

165. dzień wojny. „Trumny Putina”, czyli latające czołgi nad Ukrainą

Saper sprawdza szczątki rosyjskiego samolotu bojowego Suchoj Su-25, który został trafiony przez Siły Zbrojne Ukrainy w obwodzie kijowskim. Saper sprawdza szczątki rosyjskiego samolotu bojowego Suchoj Su-25, który został trafiony przez Siły Zbrojne Ukrainy w obwodzie kijowskim. Stringer / Reuters / Forum
Sowieci kiedyś naprawdę zbudowali prototyp latającego czołgu, ale tym razem to przenośnia – tak jest nazywany samolot szturmowy Su-25, najpopularniejszy używany przez Rosjan w tej wojnie. On najlepiej pokazuje, na co ich stać.

Ukraińska Agencja Atomowa wydała ważne oświadczenie sugerujące, że ostrzelanie stacji transformatorowej pod Zaporoską Elektrownią Atomową może mieć na celu wywołanie blackoutu w całej południowej części kraju. Z komunikatu można jednak wnioskować, że Rosjanie nie potrafią odłączyć prądu. Wielu pracowników zbiegło przed Rosjanami, zostało zabitych lub uwięzionych. Okupanci przywieźli swoich specjalistów od energetyki jądrowej, ale ci przez liczne ukraińskie modernizacje nie bardzo wiedzą, jak poprawnie tym sterować.

Najeźdźcy w dodatku rozmieścili broń i amunicję w budynkach reaktorów nr 1 i 2, a to skrajnie niebezpieczne. Amunicję można zdetonować nawet wskutek nieuwagi. Jak myślicie, czy przechowywanie amunicji w bloku reaktora to dobry pomysł, czy może głupi?

Czytaj także: Bombowce ładne, ale bezużyteczne. Rosyjski latający cyrk Monty Pythona

Wojna w Ukrainie. Na frontach

Rosjanie próbowali odzyskać w części teren stracony między Iziumem a Słowiańskiem, atakując Bohorodyczne, ale zostali odparci. Odpowiedzieli ogniem artylerii. Ogólnie zmian terytorialnych tu nie było. Ciekawostką jest, że w rejonie do niewoli wzięto rosyjskich żołnierzy, którym przerwano wykonywanie wyroków. W południowym Donbasie, pod Bachmutem, walczą naziole z Rusicza i najemnicy z Grupy Wagnera, pod Iziumem pojawili się garownicy. To są ci rosyjscy bohaterowie wojenni?

Po wschodniej stronie Donbasu, pod Siewierskiem, panował z kolei względny spokój. Rosjanie nie atakowali, ich ostrzał był dość słaby. Pod Bachmutem natarcia na wzgórza Widrodżennia, Werszyna i Kodema nie przyniosły rezultatu.

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama