Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Bitwa o ujście Dniepru

Bitwa o Chersońszczyznę. Rosja wzoruje się na bojownikach z Jemenu

„Chersoń to Ukraina”, demonstracja w Kijowie, 28 sierpnia 2022 r. „Chersoń to Ukraina”, demonstracja w Kijowie, 28 sierpnia 2022 r. Ruslan Kaniuka / Ukrinform / ddp images / Forum
Jedni nazywają to ofensywą, inni wolą ostrożniejsze określenia: szturmy, ataki, wypady. W każdym razie na południu Ukrainy, na łatwo zajętych przez Rosję w początkowej fazie wojny terenach, zaczął się nowy etap walk. I to ciężkich.

Ukraińskie meldunki znowu mówią o setkach zabitych żołnierzy wroga dziennie, niszczone mają być dziesiątki pojazdów. Ale Kijów celowo nie informuje o swoich działaniach tak szczegółowo, jak to miał w zwyczaju. Wiadomo, że bitwa o ujście Dniepru toczy się od tygodnia głównie na północ od Chersonia, nad rzeką Ingulec. Po początkowych sukcesach Ukraińcy zdołali się przedostać na drugi brzeg, ale tam przynajmniej jeden ich atak znalazł się w okrążeniu. Teraz to Ukraina ma w sensie taktycznym trudniej, bo musi prowadzić działania ofensywne przeciwko przygotowanym na jej atak, ufortyfikowanym i wzmocnionym w ostatnich tygodniach nowym oddziałom wojsk rosyjskich.

Polityka 37.2022 (3380) z dnia 06.09.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Bitwa o ujście Dniepru"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >