Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Świat

Krecik rządzi

Internet zalały memy: Czesi przejmują Kaliningrad! Dlaczego akurat oni?

Czeskie memy o przyłączeniu Kaliningradu do Czech pojawiły się jako odpowiedź na rosyjskie pseudoreferenda „przyłączające” okupowane ukraińskie terytoria do Rosji. Czeskie memy o przyłączeniu Kaliningradu do Czech pojawiły się jako odpowiedź na rosyjskie pseudoreferenda „przyłączające” okupowane ukraińskie terytoria do Rosji. Bartek Kiełbowicz
Rosyjska agresja sprawiła, że w naszej części Europy doszło do zawieszenia wojny na stereotypy. I Polacy masowo wsparli czeską próbę wirtualnej aneksji Kaliningradu.
Czeskie memy o „aneksji” Kaliningradu i przemianowania go na Kralovec szybko zostały przejęte przez polską memosferę.Twitter Czeskie memy o „aneksji” Kaliningradu i przemianowania go na Kralovec szybko zostały przejęte przez polską memosferę.

Internet zalany został przez memy: Czechy przejmują Kaliningrad! Ale dlaczego akurat Czesi? My znamy założony przez Krzyżaków Koenigsberg pod nazwą Królewiec. I pamiętamy, że po hołdzie pruskim pozostawał polskim lennem. Litwini nazywają to miasto Karaliaučiusem, bo położone było bynajmniej nie na terra nullius, ale na miejscu pruskiego grodu o nazwie Tuwangste, a Prusowie – podobnie jak Litwini, to lud bałtyjski.

Skąd w tej całej historii wzięli się Czesi? Cóż: królewską nazwę nadano miastu właśnie na cześć czeskiego króla Przemysła Ottokara, który w XIII w.

Polityka 43.2022 (3386) z dnia 18.10.2022; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Krecik rządzi"
Reklama