Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Robin Hood papieżem?

Polak znów papieżem? Kandydat kard. Konrad Krajewski

Kardynał Konrad Krajewski Kardynał Konrad Krajewski Vandeville Eric / ABACA / EAST NEWS
Zwykło się uważać, że o wyborze decyduje przede wszystkim to, czy kardynałowie elektorzy zechcą kontynuacji linii poprzedniego papieża.

Kardynał Konrad Krajewski może być następnym papieżem. Tak wynika z licznych spekulacji w kręgach kościelnych i w mediach. Krajewski, urodzony w 1963 r. w Łodzi, jest dziś papieskim jałmużnikiem, odpowiedzialnym za dobroczynną misję Kościoła. Watykańską karierę rozpoczął w 1999 r., gdy Jan Paweł II mianował go mistrzem ceremonii domu papieskiego. W 2018 r. papież Franciszek kreował go kardynałem. Polski dostojnik ma opinię osoby skromnej i wolnej od egocentryzmu. Zarazem zaś coraz bliższej otoczeniu obecnego papieża, z którym ma doskonałe relacje. Z polecenia Franciszka już kilka razy rozwoził pomoc dla potrzebujących w ogarniętej wojną Ukrainie. Raz znalazł się na linii ognia. Wcześniej prasa zachodnia pisała o jego solidarności z bezdomnymi i migrantami. Odwiedził wyspę Lampedusa, dokąd migranci docierają z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Włoski dziennik lewicowy „La Repubblica” nazwał kardynała Robin Hoodem, gdy zerwał plomby i przywrócił dopływ elektryczności w budynku zajmowanym w Rzymie przez ubogich dzikich lokatorów, w tym dzieci. Podpadł wtedy ówczesnemu włoskiemu wicepremierowi Matteo Salviniemu, obecnemu sprzymierzeńcowi Jarosława Kaczyńskiego. Nie wahał się zaoferować pomocy podczas pandemii grupie transpłciowych „pracowników seksualnych”. Tłumaczył, że to normalne w Kościele, który ma być według Franciszka „szpitalem polowym”.

Spekulacje to oczywiście jeszcze nie pewność. Do grona potencjalnych następców Franciszka należą kardynałowie spoza Europy, a to w Afryce, Ameryce Latynoskiej i Azji widzi się przyszłość katolicyzmu. Być może konklawe postawi na czarnoskórego papieża. Zwykło się uważać, że o wyborze decyduje przede wszystkim to, czy kardynałowie elektorzy zechcą kontynuacji linii poprzedniego papieża.

Polityka 44.2022 (3387) z dnia 25.10.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Robin Hood papieżem?"
Reklama