Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Lula z popiołów

Lula powstał z popiołów. Ale bolsonaryzm w Brazylii nie znika

Zwolennicy Luli w Rio de Janeiro. Zwolennicy Luli w Rio de Janeiro. Mauro Pimentel/AFP / EAST NEWS
Chciano mnie pogrzebać żywcem, ale oto jestem – powiedział po wyborczym zwycięstwie Lula da Silva, nowy-stary prezydent Brazylii.
Bolsonaro i jego koalicjanci będą sabotować nowy rząd. Mają przecież większość w kongresie. Na fot. zwolennik ustępującego prezydenta Jaira Bolsonaro.AP/EAST NEWS Bolsonaro i jego koalicjanci będą sabotować nowy rząd. Mają przecież większość w kongresie. Na fot. zwolennik ustępującego prezydenta Jaira Bolsonaro.

Wraca do władzy po 12 latach, naznaczonych końcem gospodarczej bonanzy, kryzysem zaufania do Partii Pracujących, którą zakładał, impeachmentem swojej następczyni Dilmy Rousseff, a przede wszystkim faszyzującym populizmem ostatnich czterech lat, który ucieleśnia odchodzący prezydent Jair Bolsonaro. I powrotem plagi głodu.

W wyborach prezydenckich w Brazylii, które 30 października wygrał Luiz Inacio Lula da Silva, nie chodziło o wysokość podatków, spór o rolę rynku i państwa, wybór między lewicą a prawicą. Owszem, dałoby się rozpisać poglądy i Luli, i Bolsonaro (urzędującego do końca 2022 r.) również w tych kwestiach. Wygrany – umiarkowana lewica, przegrany – faszyzująca prawica. Ale zestawienie poglądów i zamiarów każdego z nich nie opisałoby istoty rzeczy.

Były to bowiem wybory z gatunku „wszystko albo nic”. Rozum albo ciemnota. Nauka albo płaskoziemstwo. Koniec końców: demokracja albo autokracja. Cień szansy na spowolnienie zmian klimatycznych albo przyspieszona apokalipsa.

Wokół Luli da Silvy skupiła się koalicja partii od lewicy do prawicy – nie dlatego, że wszyscy go popierają i wielbią. Celem szerokiego sojuszu było przerwanie rządów negacjonisty pandemii i zmian klimatycznych, niszczyciela Amazonii, rasisty, homofoba i politycznego chuligana, przemawiającego językiem pełnym pogardy dla wszystkiego, co odmienne.

Nawet Geraldo Alckmin, centroprawicowy polityk, były burmistrz São Paulo i dawny kandydat na prezydenta, pokonany przez Lulę w 2006 r., przystał do sojuszu. Jeszcze półtora roku temu – gdy Lula zapowiadał start w wyborach – Alckmin grzmiał, że dawny rywal „zrujnował kraj i chce wrócić na miejsce zbrodni”. Polityka lubi zadrwić: teraz Alckmin będzie wiceprezydentem u boku Luli.

Polityka 46.2022 (3389) z dnia 08.11.2022; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Lula z popiołów"
Reklama