Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Świat

Najpierw strzelaj

Najpierw strzelaj, potem negocjuj. Putin gra na czas, Ukraina i Zachód też mogą

Na razie zwycięstwo, czyli z ukraińskiej perspektywy odzyskanie Donbasu i Krymu, wydaje się odległe. Na razie zwycięstwo, czyli z ukraińskiej perspektywy odzyskanie Donbasu i Krymu, wydaje się odległe. Alamy Stock Photo / BEW
Zwycięstwo militarne, potem negocjacje z Rosjanami – tej strategii trzymają się Ukraińcy. Ale wielu na Zachodzie stara się ich przekonać, żeby zrobili odwrotnie.
Prezydent Wołodymyr Zełenski i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro KułebaUS Department of State Prezydent Wołodymyr Zełenski i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba

W tych nieheroicznych czasach już trudno sobie wyobrazić heroiczne zwycięstwo na polu walki. Owszem, ostatnie lata obfitują w wojny, ale niekoniecznie w dramatyczne zwycięstwa wojskowe. Współczesne konflikty, nazywane „misjami specjalnymi”, „interwencjami” czy „operacjami pokojowymi”, ciągną się niemiłosiernie, bez wyraźnego celu.

Takie były wojny bałkańskie, rozpoczęte jeszcze w latach 90. i tlące się do dzisiaj. Taka była również wojna w Afganistanie, zakończyła się pospiesznym wyjściem w sierpniu 2021 r.

Polityka 48.2022 (3391) z dnia 22.11.2022; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Najpierw strzelaj"
Reklama