Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Chiński balon szpiegowski nad USA. Pekin reaguje

Chiński balon szpiegowski nad USA Chiński balon szpiegowski nad USA Larry Mayer / AP / EAST NEWS
Pentagon od kilku dni śledzi podejrzany chiński balon obserwacyjny, poinformowali amerykańscy urzędnicy obrony. Pekin „weryfikuje” te doniesienia.

Obiekt porusza się w przestrzeni powietrznej USA. „Oczywiście celem tego balonu jest obserwacja” – powiedział cytowany przez agencję Reuters wysoki rangą urzędnik obrony Stanów Zjednoczonych.

Lot nad „wrażliwymi lokalizacjami”

Jak dodaje, Waszyngton śledzi balon od kilku dni, jego ruch monitoruje m.in. załogowy samolot wojskowy USA. Rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder oświadczył, że obiekt „przemieszcza się obecnie znacznie powyżej komercyjnego ruchu lotniczego i nie stanowi militarnego ani fizycznego zagrożenia dla ludzi na ziemi”.

Oficjalny komunikat Pentagonu jest bardzo zwięzły: „Rząd Stanów Zjednoczonych wykrył i śledzi szpiegowski balon obserwacyjny poruszający się na dużej wysokości, który znajduje się obecnie nad kontynentalnymi Stanami Zjednoczonymi”.

CNN informuje, że balon pojawił się nad wieloma „wrażliwymi lokalizacjami”, ale nie stanowi zagrożenia dla USA w zakresie pozyskiwania danych wywiadowczych. Z kolei Reuters podaje, że dowódcy wojskowi USA rozważali zestrzelenie go nad Montaną przy pomocy myśliwców F-22. Ostatecznie zrezygnowali ze względu na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa ze strony spadających części.

Czytaj też: Biden w Azji. Zaskoczyły ostre słowa pod adresem Chin

Myśliwce w stanie gotowości

Mimo braku decyzji o zestrzeleniu balona myśliwce postawiono w stan gotowości. Na lotnisku w Montanie na dwie godziny wstrzymano ruch lotniczy. Portal Flightradar24 podał z kolei, że nad Montaną latają trzy cysterny amerykańskich sił powietrznych.

Amerykanie twierdzą, że to nie pierwszy raz, gdy chiński balon szpiegowski pojawia się nad ich krajem. Departament stanu wezwał przedstawiciela chińskiej ambasady w Waszyngtonie, żeby przekazać mu „jasne i stanowcze” stanowisko USA w tej sprawie. Pekin odpowiedział w piątek, że pracuje nad „weryfikacją” doniesień o ich balonie nad Stanami.

„Od balonu szpiegowskiego, przez Komunistyczną Partię Chin szpiegującą Amerykanów przez TikToka, po firmy powiązane z KPCh kupujące amerykańskie pola uprawne – jestem głęboko zaniepokojony ciągłym strumieniem niepokojących wydarzeń dla naszego bezpieczeństwa narodowego” – napisał na Twitterze gubernator stanu Montana Greg Gianforte.

Czytaj też: Szczyt Biden–Xi na Bali. Dobrze, że przynajmniej rozmawiają

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną