Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Szpieg z dziurą w sercu

Szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow. Jego sukcesy wywołują wśród Rosjan strach

Kyryło Budanow Kyryło Budanow Getty Images
Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, przywrócił swojej służbie rangę sztuki. Jego sukcesy wywołują wśród Rosjan strach, a u sojuszników – zazdrość.
Budanow zapewnia, że Ukraina rzuci Rosję na kolana.UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SER / Reuters/Forum Budanow zapewnia, że Ukraina rzuci Rosję na kolana.

Zabójstwa w samym sercu Rosji. Rajdy komandosów po wrogim terytorium. Organizacja partyzantki na tyłach wroga, zorganizowanie międzynarodowego legionu ochotników. Podsłuchiwanie rosyjskich żołnierzy i wysyłanie ich zdjęć do zatroskanych rodzin, by złamać ducha cywilów popierających wojnę. Albo rzecz najtrudniejsza – stworzenie oddziału rosyjskich renegatów i wysłanie ich do walki z własną ojczyzną. To tylko część sukcesów gen. Kyryła Budanowa i kierowanego przez niego ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu (GUR).

Zachodni oficerowie służb wywiadowczych mogą tylko pomarzyć o takiej pozycji i takich możliwościach, jakimi cieszą się ukraińscy szpiedzy od 2014 r. Po zakończeniu zimnej wojny zachodnie wywiady stały się miejscem pracy dla analityków, dyplomatów, specjalistów od technologii cybernetycznych. Demokratyzacja i upublicznienie działalności wywiadu, regulowanie jego uprawnień, albo sygnaliści w rodzaju Chelsea Manninga i Edwarda Snowdena – wszystko to uczyniło z zachodnich wywiadów cokolwiek nudne urzędy, narażone na zbyt dużą jawność i wsypy. Gdzieś zanikła „romantyka wywiadowczej służby” – by zacytować pewnego wysokiej rangi oficera polskiego wywiadu wojskowego.

Nie w Ukrainie. Tamtejszy wywiad wojskowy prowadzi działania niewidziane w Europie od szczytu zimnej wojny. Patrząc na Ukrainę, jej zachodni sojusznicy odkrywają na nowo, że tradecraft, rękodzieło wywiadowcze, jest sztuką szkodzenia przeciwnikowi w każdy sposób, walką na całego. Słowo to wymyślił autor książek szpiegowskich John Le Carré w odniesieniu do działań brytyjskiego wywiadu podczas drugiej wojny światowej. Tradecraft ma odzwierciedlać jasny podział moralny i szlachetną misję szpiegów zwalczających zło. Ojciec literatury szpiegowskiej użyłby go zapewne wobec tego, co na wojnie robią szpiedzy ukraińscy, z Kyryłem Budanowem na czele.

Polityka 24.2023 (3417) z dnia 05.06.2023; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Szpieg z dziurą w sercu"
Reklama