Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Węgrom dalej do USA

Węgrzy już nie tak łatwo dostaną się do USA. Budapeszt się burzy

Według Budapesztu to kolejny odwet Ameryki za „suwerenną politykę Węgier”, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie.

Od zeszłego tygodnia właściciele węgierskich paszportów mają problem z podróżami do USA. Waszyngton skomplikował im korzystanie z programu bezwizowego z powodu zagrożeń bezpieczeństwa, bo – jak przyznają Amerykanie – nie do końca wiadomo, kto przylatuje do nich z węgierskimi papierami. W praktyce oznacza to, że choć Węgrzy są wciąż jedną z 40 nacji, które nie potrzebują wiz do USA (Polacy są w tej grupie od 2019 r.), to dodano im nowe wymogi, m.in. obowiązkową rejestrację przed każdym przekroczeniem granicy. Te obostrzenia były od dawna zapowiadane i są związane ze zbyt liberalnym – zdaniem Amerykanów – rozdawnictwem węgierskich paszportów.

Węgierski paszportDPWęgierski paszport

Chodzi o zapoczątkowany przez premiera Viktora Orbána w 2010 r. program przyznawania obywatelstwa wszystkim chętnym członkom węgierskich mniejszości, głównie z Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Według krytyków Orbána liczą się głównie ich głosy – w przeważającej większości są zwolennikami węgierskiego premiera. Amerykanie uważają, że tym sposobem – przy braku odpowiedniej weryfikacji – setki tysięcy „nowych Węgrów” z bardzo wątpliwą, czasami kryminalną przeszłością otrzymało prawo wjazdu do USA.

Według Budapesztu to kolejny odwet Ameryki za „suwerenną politykę Węgier”, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie – premier Orbán wielokrotnie ze zrozumieniem komentował działania Kremla, a ostatnio naraził się Waszyngtonowi blokowaniem – ramię w ramię z Turcją – przystąpienia Szwecji do NATO. Zdaniem Orbána Ameryce mają się też nie podobać coraz bliższe związki Budapesztu z Pekinem. Administracja Joe Bidena dorzuca do tego krytykę demontażu państwa prawa i ataków na społeczność LGBT na Węgrzech, silniejszą nawet niż w polskim przypadku.

Polityka 33.2023 (3426) z dnia 08.08.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Węgrom dalej do USA"
Reklama