Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Chiny: sieć na godziny

Chiny: sieć na godziny. Młodzi wrócą z wakacji i będą zaskoczeni

Ograniczenia internetu przez władzę mają przeciwdziałać uzależnieniu od sieci, co psuje wzrok oraz ma istotny wpływ na psychikę. Ograniczenia internetu przez władzę mają przeciwdziałać uzależnieniu od sieci, co psuje wzrok oraz ma istotny wpływ na psychikę. CFOTO / ddp images / Forum
Po powrocie z wakacji młodych Chińczyków czeka zmiana stylu życia.

CAC, chiński państwowy regulator internetu, od 2 września wprowadza istotne ograniczenia. Dotyczyć będą limitu czasu korzystania z urządzeń mobilnych. Dla 16–18-latków 2 godziny dziennie, dla 8–16-latków – godzina, a dla młodszych 8 minut. Przy korzystaniu ze smartfonów wprowadzony zostanie „tryb młodzieżowy”. Do ograniczeń czasowych dochodzi cisza nocna: od 22.00 do 6.00 rano bez internetu, a także – stosownie do przedziału wieku – selekcja możliwych do ściągnięcia treści. Ma to, w uzasadnieniu władz, przeciwdziałać uzależnieniu od sieci, co psuje wzrok oraz ma istotny wpływ na psychikę, a także, co może najważniejsze – na poglądy. Istotny tutaj jest model rodziny: wielu Chińczyków w poszukiwaniu pracy wyjechało do miast, zostawiając dzieci pod opieką dziadków. Socjologowie alarmują, że więź ze smartfonem zastępuje rodziców. Teraz w kontroli rodzicielskiej ma wesprzeć państwo i blokady. Ciężar wprowadzenia tych zmian spadnie na producentów sprzętu, dostarczycieli internetu oraz aplikacji. Na wieść o szykowanych zmianach ich akcje mocno spadły.

Czy ograniczenia zadziałają w praktyce? Czy smartfonowy nałóg nie okaże się silniejszy? Podobne wprowadzono wcześniej na rynku gier komputerowych (teraz młodzi mogą grać tylko do trzech godzin tygodniowo) i okazały się zadziwiająco skuteczne. Polecenia władz w Chinach się respektuje. Co najwyżej, mówią analitycy branży, na wszelki wypadek operatorzy w ogóle nie będą dostarczali internetu nieletnim. Trzeba wziąć pod uwagę, że każdy obiorca znany jest tutaj imiennie, i systematycznie rośnie poziom inwigilacji w sieci. Rośnie zatem też ryzyko w przypadku złamania zasad. Według badań kanadyjskiego McGill University, przeprowadzonych w 24 krajach, chińska młodzież przoduje w kategorii „problematyczne użycie internetu”, po Malezji i Arabii Saudyjskiej.

Polityka 34.2023 (3427) z dnia 14.08.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Chiny: sieć na godziny"
Reklama