Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Demon Putin

Demon Putin. Gdy Rosjanie się boją, uciekają w magię, okultyzm i ludowe fantazje

w 2022 r. ponad połowa Rosjan wierzyła w „złe oko” i czynienie uroków. w 2022 r. ponad połowa Rosjan wierzyła w „złe oko” i czynienie uroków. Robert Solsona/Zuma Press / Forum
Dla coraz większej liczby Rosjan nieradzących sobie z wojenną rzeczywistością okultyzm i mistycyzm stały się narzędziami porządkowania świata, którego nie rozumieją.
Szaman z Jakucji Sasza Gabyszew w 2019 r. wędrował z Syberii do Moskwy... by pokonać Putina-demona. Ostatecznie zamknięto go w psychiatryku.Andrey Zatirko/EAST NEWS Szaman z Jakucji Sasza Gabyszew w 2019 r. wędrował z Syberii do Moskwy... by pokonać Putina-demona. Ostatecznie zamknięto go w psychiatryku.

Władimir Putin kazał zabić czarnego psa i wypił jego krew. Szamani zamknięci w podziemiach Kremla przekonali go bowiem, że tylko w ten sposób zapewni sobie zwycięstwo nad Ukrainą. Odprawiwszy ponury rytuał, dyktator zażył następnie kąpieli w miksturze z poroża syberyjskich jeleni – aby zagwarantować sobie życie wieczne. Po tych krwawych zabiegach nakazał jeszcze zlikwidowanie pewnego syberyjskiego szamana, który rozpoznał w nim piekielnego demona. Ot, kolejny zwyczajny dzień prezydenta Federacji Rosyjskiej.

To tylko mała próbka magii i ludowych fantazji snujących się wokół Kremla w ostatnich latach, spora część Rosjan pogrążyła się w nich, szukając sensu życia. Głęboko zlaicyzowane w czasach komunizmu społeczeństwo na nowo odkrywa duchowość i życie religijne. Ponieważ jednak Cerkiew prawosławna stała się de facto jeszcze jedną instytucją opresyjnego państwa, Rosjanie coraz częściej zwracają się w stronę mistycyzmu i okultyzmu.

Badania ośrodka Lewada z maja 2022 r. pokazały, że tylko niewiele ponad 50 proc. Rosjan uważa się za osoby religijne. Rok później już ponad 60 proc. pytanych twierdziło, że religia nie ma w ich życiu większego znaczenia. Czy więc Rosja ponownie się sekularyzuje? A może nigdy nie wróciła na dobre do prawosławia, stłumionego po rewolucji bolszewickiej? Po rozpadzie ateistycznego ZSRR same władze podejmowały próby nawrócenia Rosjan – z marnymi rezultatami.

Jednocześnie w 2022 r. ponad połowa Rosjan wierzyła w „złe oko” i czynienie uroków, a rynek książek o tematyce ezoterycznej wzrósł od 2020 r. już o 50 proc. Wnioskując z najlepiej sprzedających się tytułów, Rosjanie od początku pandemii poszukiwali sposobów na radzenie sobie z groźną rzeczywistością. Samodoskonalili się w „pracy z podświadomością, rozumieniem celów życiowych i wypełnianiem karmicznych zadań” albo w technikach medytacyjnych.

Polityka 40.2023 (3433) z dnia 26.09.2023; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Demon Putin"
Reklama