Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Salwy słychać za oceanem

Salwy za oceanem. Plan USA na stabilizację Bliskiego Wschodu właśnie się sypie

W pierwszych dniach wojny Biden wyraził stuprocentowe poparcie dla rządu w Jerozolimie. W pierwszych dniach wojny Biden wyraził stuprocentowe poparcie dla rządu w Jerozolimie. Ringo Chiu/Zuma Press / Forum
Stany Zjednoczone mają najwięcej powodów, aby z przerażeniem śledzić wojnę Hamasu z Izraelem.
W obliczu okrucieństw bojówkarzy z Hamasu, Biden i sekretarz stanu Antony Blinken nie wzywają Jerozolimy do „powściągliwości”.PantherMedia W obliczu okrucieństw bojówkarzy z Hamasu, Biden i sekretarz stanu Antony Blinken nie wzywają Jerozolimy do „powściągliwości”.

Ofiarą agresji padł ich kluczowy sojusznik na Bliskim Wschodzie. Wielu z co najmniej tysiąca zabitych izraelskich cywilów opłakują rodziny w Ameryce, miejsca największego, ok. 7-milionowego, skupiska globalnej żydowskiej diaspory. Z rąk islamskich ekstremistów zginęło 25 Amerykanów, kilkudziesięciu jest wśród ponad stu porwanych przez Hamas zakładników. Wojna tocząca się w Gazie i na południu Izraela grozi eskalacją, a akcje odwetowe przeciw Hamasowi mogą skłonić terrorystów do ataków na wojska amerykańskie w Iraku, Syrii i Zatoce Perskiej. Największy od wojny Jom Kippur przed 50 laty kryzys bliskowschodni dokłada się do innych dramatycznych wyzwań dla USA na światowej arenie, z napaścią Rosji na Ukrainę i asertywnością sprzymierzonych z Putinem Chin na czele. Jak sobie z tym poradzi wewnętrznie skłócona Ameryka?

Wojna udaremnia próby stabilizacji podejmowane przez Waszyngton na dwóch kierunkach: relacji z Iranem i Arabią Saudyjską. Iran to główny protektor i sponsor Hamasu, a także Islamskiego Dżihadu i Hezbollahu, terrorystycznych organizacji opętanych żądzą zniszczenia żydowskiego państwa. Wywiad amerykański, jak twierdzi Biały Dom, nie znalazł dowodów bezpośredniego udziału Teheranu w inwazji Hamasu na Izrael, ale odpowiedzialność reżimu ajatollahów, który od lat zbroi, szkoli i logistycznie wspiera sunnickich islamistów w Gazie, nie podlega kwestii.

Republikanie krytykują ekipę Bidena za zgodę na odmrożenie 6 mld dol. aktywów w amerykańskich bankach w zamian za zwolnienie sześciu Amerykanów przetrzymywanych w irańskich więzieniach za „szpiegostwo”, które to fundusze miałyby teraz pomóc sfinansować wojnę. Krytycy przypominają również, że Biden usiłował dogadywać się z Irańczykami, aby skłonić ich do ponownego zawarcia, przynajmniej w ograniczonej wersji, umowy nuklearnej wynegocjowanej w 2015 r.

Polityka 43.2023 (3436) z dnia 17.10.2023; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Salwy słychać za oceanem"
Reklama