Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

634. dzień wojny. To dla nas jedyna szansa uniknięcia wojny z Rosją

Ukraińscy żołnierze na froncie Ukraińscy żołnierze na froncie Dmytro SmoliyenkoUkrinform / ddp images / Forum / Agencja Wyborcza.pl
Zmuszenie Rosji do prowadzenia wojny manewrowej, czyli narzucenie ofensywy posuwającej się w szybkim tempie, to jedyna droga do odzyskania utraconych ziem, przetrącenia kręgosłupa rosyjskiej armii i ocalenia pozostałej części Europy przed zalewem rosyjskiego miru.

Ukraińskie działania na przyczółku na lewym brzegu Dniepru rozwijają się powoli. Mimo to przyczółek się trzyma i powolutku poszerza, sięgając mniej więcej 4 km od brzegów rzeki. W lasach pod wsią Krynki ukraińskie wojska posunęły się nieco na południe, stopniowo wypierając Rosjan. Wczoraj udało się tu zniszczyć kolejną wyrzutnię pocisków termobarycznych TOS-1. Zawsze po trafieniu wybuchają one niezwykle efektownie, jeśli są załadowane, a tak było i w tym przypadku.

Ukraina. Sytuacja na froncie pod Awdijiwką

Niestety, dla odmiany pod Awdijiwką sytuacja wojsk ukraińskich coraz bardziej się komplikuje. Awdijiwka to miasto rozciągające się z południowego wschodu na północny zachód, ze cztery razy dłuższe niż szersze. Strefa przemysłowa miasta rozciąga się na jego południowych obrzeżach, wzdłuż całego miasta, ale na północy poszerza się i zajmuje całość jego szerokości. Znajdują się tam rozległe zakłady koksownicze.

Na nieszczęście dla obrońców Rosjanie wdarli się do strefy przemysłowej na głębokość ok. 500 m od strony północno-zachodniej, czyli z północnego ramienia kleszczy zaciskających się na Awdijiwce. Również na południu sytuacja się komplikuje i Rosjanie posuwają się dalej na północny zachód. Widać, że priorytet dostała tam także logistyka, bo rosyjska artyleria jest pod Awdijiwką niezwykle aktywna, pocisków jej nie brakuje. Wejście Rosjan w strefę przemysłową nie rokuje najlepiej, bo bardzo ciężko będzie ich stamtąd wykurzyć. Jednocześnie widać, że ukraińska obrona wokół miasta słabnie. Ukraiński Sztab Generalny ma plany prowadzenia działań ofensywnych w innych miejscach, które ze strategiczno-operacyjnego punktu widzenia są dla Ukrainy ważniejsze.

Reklama