Gaza: wojna wznowiona
W Gazie już nie ma bezpiecznych miejsc. Wojna groźnie rozlewa się w regionie
Kończą się sposoby na opisanie okropności, które spotkały dzieci w Strefie Gazy – mówi James Elder, rzecznik UNICEF, oenzetowskiej agencji próbującej nieść pomoc najmłodszym. W Gazie jest to wybitnie trudne. Elder przebywa na południu regionu i zrelacjonował, jak wyglądała tam jedna z pierwszych nocy po zerwaniu siedmiodniowego zawieszenia ognia, po którym wznowiono wojnę Izraela z Hamasem. Ciągłe naloty i bombardowania, a o świcie dziobanie ptaków w szybę, które prawdopodobnie próbowały uciec przed hukiem wybuchów.
Gaza. Tu już nie ma bezpiecznych miejsc
Ludziom też zabrakło bezpiecznych miejsc. Według Hamasu przez dwa miesiące walk zginęło w Gazie 15,5 tys. osób, w tym 6 tys. dzieci. Izraelska armia (IDF) utrzymuje, że stara się minimalizować straty wśród cywilów i na każdego zabitego bojownika Hamasu przypadają dwie ofiary cywilne. Według IDF taka proporcja jest nie tylko bardzo „pozytywna”, ale wręcz „wyjątkowa”, ponieważ walki toczą się w terenie miejskim i gęsto zaludnionym, a Hamas chowa się za cywilami.
Najnowsze szacunki ONZ mówią, że czterech na pięciu mieszkańców uciekło ze swoich domów, w sumie to 1,8 mln osób. Zgodnie z instrukcjami wojska izraelskiego Palestyńczycy uciekali przede wszystkim na południe Strefy Gazy, ale po zerwaniu rozejmu to właśnie w tamtą stronę Izrael skierował ciężar natarcia.
IDF podają, że odnaleziono dotychczas 800 wejść do tuneli, pół tysiąca z nich, pełniących funkcję m.in. magazynów broni, zniszczono, a wiele zlokalizowano pod obiektami użyteczności publicznej.