Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Da im przykład Bonaparte?

Da im przykład Bonaparte? Czy Francja jest gotowa na wojnę z Rosją

Zapytani o wolę walki za własny kraj, Francuzi wypadają znacznie lepiej niż Niemcy (29 do 18 proc.), ale wyraźnie gorzej niż Polacy (47 proc.). Zapytani o wolę walki za własny kraj, Francuzi wypadają znacznie lepiej niż Niemcy (29 do 18 proc.), ale wyraźnie gorzej niż Polacy (47 proc.). Olivier Corsan/MaxAPP / Forum
Prezydent Emmanuel Macron nie wyklucza wysłania żołnierzy NATO na pomoc Ukrainie. Ale czy sami Francuzi poszliby walczyć?
Defilada w Paryżu w dniu święta narodowego, 14 lipca 2023 r. Dotychczas siły zbrojne Francji sprawdzały się głównie w Afryce.Ludovic Marin/AFP/EAST NEWS Defilada w Paryżu w dniu święta narodowego, 14 lipca 2023 r. Dotychczas siły zbrojne Francji sprawdzały się głównie w Afryce.

Po brexicie Francja została jedyną potęgą atomową w Unii Europejskiej. Dysponuje też jedyną armią z praktycznym doświadczeniem w walkach. Kiedy więc Donald Trump zaczął straszyć porzuceniem sojuszników z NATO i gdy pojawiły się pytania, czy Europa nie powinna bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo i solidniej wesprzeć Ukrainę, wielu ekspertów zaczęło spoglądać na Paryż.

Do tej pory Francja nie wyrywała się w sprawach militarnych. Kiedy jeszcze Zachód wahał się, czy dostarczyć broń Ukrainie, w „Le Monde” ukazał się artykuł o „haniebnym pacyfizmie” Paryża. Francja była największym eksporterem broni do Ukrainy w latach 2014–20. Ale też w tym samym czasie – jako ceniony producent nowoczesnej broni – niemało sprzedała Rosji.

Od początku pełnoskalowej agresji rosyjskiej sprzed dwóch lat Francja wyraźnie odstaje od innych pomagających pod względem finansowej wartości pomocy – zwłaszcza od Niemiec i Polski. Z drugiej strony w warstwie retorycznej prezydent Macron poszedł chyba dalej niż inni przywódcy europejscy i jeszcze w 2022 r. zadekretował we Francji „gospodarkę wojenną” (to tylko słowa), a dosłownie w zeszłym tygodniu oświadczył, że nie wyklucza wysyłania własnych żołnierzy do Ukrainy.

Wojna przed wojną

Broń jednak nie walczy sama. Trzeba ludzi, którzy muszą przejawiać wolę walki. I jeszcze czuć za sobą bezwzględne wsparcie własnego społeczeństwa, „Do broni obywatele! Formujcie oddziały!” – takim patosem rozbrzmiewa francuski hymn narodowy, ale raczej nie oddaje dzisiejszych nastrojów obywateli. Na niedawnej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prof. Katarzyna Pisarska z Warszawy zapytała na jednym z seminariów: „Kto gotów byłby umierać za swój kraj?

Polityka 11.2024 (3455) z dnia 05.03.2024; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Da im przykład Bonaparte?"
Reklama