Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

789. dzień wojny. Polacy mają umrzeć za Litwę, Niemcy za Warszawę, a Francuzi za Berlin. Tak trudno pojąć istotę NATO?

Obchody 20. rocznicy wstąpienia Łotwy do NATO, 28 marca 2024 r. Obchody 20. rocznicy wstąpienia Łotwy do NATO, 28 marca 2024 r. NATO North Atlantic Treaty Organization / Flickr
Powołany do życia w kwietniu 1949 r. Sojusz Północnoatlantycki przez wiele dekad skutecznie chronił Europę przed zakusami Związku Radzieckiego. Czym ta organizacja jest dzisiaj w obliczu wojny w Ukrainie i dlaczego tak wielu osobom trudno zrozumieć jej istotę?

Wszyscy się cieszymy z amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, ale trzeba sobie zdać sprawę z jednej rzeczy: przypuszczalnie będzie to pomoc ostatnia. Wybory w Ameryce, nie tylko prezydenckie, ale także do Kongresu, wygrają zapewne republikanie i Donald Trump, a ich poglądy na wspieranie Ukrainy są znane i trudno w tym względzie oczekiwać zmian. Pomoc Ukrainie powinna przejąć Europa, w ciągu roku zmienić swój przemysł tak, by nie dopuścić do upadku tego państwa, a najlepiej doprowadzić do militarnej klęski agresora.

Tymczasem amerykańska pomoc ma podobno zawierać m.in. kierowane balistyczne pociski rakietowe ATACMS, które dadzą ukraińskim wojskom możliwość zwalczania przede wszystkim przeciwlotniczych zestawów rakietowych, a głównie dość groźnych S-400 Triumf, które mogą być przeszkodą w przypadku działań ukraińskich samolotów F-16. Ciekawostką jest natomiast to, co powiedział rzecznik prasowy Pentagonu gen. bryg. Patrick Ryder: że Pentagon rozważa wysłanie „kilkunastu dodatkowych amerykańskich doradców wojskowych do ambasady w Kijowie”. „Dodatkowych”? Domyślaliśmy się, że amerykańscy doradcy wojskowi są w Ukrainie, ale nikt nigdy tego nie przyznał tak oficjalnie. Wiadomo natomiast, że Amerykanie będą chcieli mieć wpływ na sposób wykorzystania swojej pomocy wojskowej, co jest jak najbardziej zrozumiałe.

Czytaj też: Kto dla Rosji lepszy, Biden czy Trump?

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama