Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kto za tym stoi?

Francuzi wobec przeszłości Wałęsy

Polacy dopiero kupują książkę „Wałęsa a SB", a Francuzi już wiedzą, jakie siły polityczne stały za jej publikacją.

Artykuł opublikowanym w zeszły piątek w prawicowym „Le Figaro" zaczyna się od słów: „Bracia Kaczyńscy stoją prawdopodobnie za kampanią zorganizowaną przeciwko byłemu działaczowi Solidarnosci". We francuskim oryginale słowo „prawdopodobnie" zastępuje tryb warunkowy czasownika „być" - „byliby", „staliby za".

Dziennik opowiada dobrze znaną w Polsce historię TW Bolka i ukazującej się dziś książki IPNu. Francuzi czytają, że książka Cenckiewicza i Gontarczyka oskarża Wałęsę o donoszenie na swych kolegów SB na początku lat 70. Dowiadują się też, że obecny prezydent Lech Kaczyński skorzystał przy wydaniu tej książki z okazji, by oskarżyć Wałęsę o sprzyjanie komunistycznej nomenklaturze po roku 1989, czego najbardziej wyraźnym przejawem miał być Okrągły Stół.

Po zwycięstwie wyborczym w roku 2005 bracia Kaczyńscy zorganizowali według „Le Figaro" kampanię dekomunizacyjną, która stała się polowaniem na czarownice. Zaś po porażce wyborczej z zeszłego roku, bliźniacy nie złożyli w tej materii broni; książkę „Wałęsa a SB" wydał IPN kierowany przez bliskiego braciom prezesa. Zdziwiony zapewne francuski czytelnik dowiaduje się również, że obaj bracia byli najbliższymi współpracownikami prezydenta Wałęsy, zanim poróżnili się z nim w roku 1992.

W artykule mówi się też o wyrównywaniu rachunków pomimo uznania Wałęsy przez sąd za oczyszczonego z zarzutów współpracy z SB. O listach poparcia dla Wałęsy ze strony inteligencji i o odważnym poparciu dla Lecha Wałęsy ze strony wiceszefowej IPN Marii Dmochowskiej.

Jest też link do internetowej księgarni rozprowadzającej francuskie wydanie „Drogi nadziei" Lecha Wałęsy. Nie ma natomiast informacji czy „Wałęsa a SB" ma się ukazać we francuskim tłumaczeniu.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną