Świat

To tylko szansa

Szczyt UE: pakiet energetyczno-klimatyczny przyjęty

Odtrąbiono sukces ostatniego szczytu Unii. Uzyskane ulgi stanowią jednak niebezpieczny środek znieczulający.

Najpierw prezydent i rząd, a potem kto żyw odtrąbił sukces ostatniego szczytu Unii. Przyjęto na nim pakiet energetyczno - klimatyczny, i to z korzystnymi dla naszego kraju korektami. Rzeczywiście, Polska nie została obciążona dotkliwym podatkiem, bo - co tu dużo mówić - wykupywanie pozwoleń na emisję CO2 jest swego rodzaju daniną podatkową. Zyskaliśmy więc ulgę, a ulgi doraźnie służą gospodarce. Z drugiej jednak strony, stanowią niebezpieczny środek znieczulający. Skoro nie będą nas bolały wysokie opłaty za emisje, to nie poczujemy się silnie zmotywowani do modernizacji. Polak mądry po szkodzie, ma tendencję, żeby się nie wysilać (koronny przykład to budowa autostrad w Polsce, a w lewobrzeżnej Warszawie - budowa oczyszczalni ścieków).

Z obowiązku przypominamy, że polska gospodarka pożera co najmniej dwa i pół raza więcej energii na wytworzenie porównywalnej jednostki produktu narodowego niż gospodarki naszych nowocześniejszych partnerów. Przypominamy też, że pakiet  to formuła trzech „dwudziestek" do roku 2020. Pierwsza to ograniczenie emisji CO2 o 20 proc., druga to pozyskiwanie 20 proc. energii ze źródeł odnawialnych, a trzecia - ograniczenie zużycia energii o 20 proc., dzięki racjonalizacji wykorzystania energii. Wszystkie razem decydują o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Chętnie więc przyłączymy się do świętowania sukcesu i pozyskanych ulg, gdy rząd przedstawi choćby same plany modernizacji elektrowni i linii przesyłowych, a także poważnie podejdzie do dwóch pozostałych „dwudziestek" z planów unijnych.

Rośnie liczba krajów, dla których inwestycje w nową, „zieloną" energetykę to nie tylko dobroczynny wpływ na klimat, przemysł i środowisko, ale również nowe miejsca pracy i zyskowny biznes. Dobrze, żeby Polska możliwie prędko do nich dołączyła.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną