Żyjmy Lepiej

Jedz, ruszaj się i spalaj

Czy dieta bez ruchu odejmuje kilogramy?

Ważne by odchudzanie nie było okresową modą, lecz nauką zdrowego stylu życia, którego elementem musi być aktywność fizyczna. Ważne by odchudzanie nie było okresową modą, lecz nauką zdrowego stylu życia, którego elementem musi być aktywność fizyczna. Getty Images
Nie oszukujmy się – aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Bez niej dieta nie pomoże.

Człowiekowi, który przez cały rok za biurkiem i na kanapie wypracowuje – a właściwie odsiaduje – dodatni bilans energetyczny, przybywa przez rok co najmniej kilka kilogramów. Bo zamiast tłuszczu organizm spala tkankę mięśniową.

„Kochanego ciałka nigdy nie za wiele” – powiadają niektórzy puszyści, zapominając, że za tą zgrabną formułką kryje się więcej nieszczęść niż wymuszonej satysfakcji: nie można być otyłym i jednocześnie zdrowym. Angielskie słowa fat (otyły) i fit (wysportowany) różni tylko jedna litera, ale ci pierwsi, nawet jeśli wyglądają kwitnąco, mają w porównaniu ze szczupłymi rówieśnikami dużo wyższe ryzyko rozmaitych chorób. I nawet jeśli katują się dietami, by stracić na wadze, skutki zazwyczaj są marne. Szczególnie więc do nich lekarze i dietetycy kierują zalecenie, by odchudzanie nie było okresową modą, lecz nauką zdrowego stylu życia, którego elementem musi być aktywność fizyczna. Nie ma cudów: żeby schudnąć, trzeba zadbać o ujemny bilans energetyczny, czyli sytuację, w której organizm spala więcej kalorii, niż otrzymuje w pożywieniu. Regularny ruch nie tylko w tym pomaga, lecz także powoduje wzrost podstawowej przemiany materii.

PolitykaOdchudzanie

Ale uwaga: im ktoś więcej waży, tym mu trudniej się ruszać. Przekonywanie, by co chwila skakał na skakance lub pół dnia nie schodził z bieżni, jest szalenie nieodpowiedzialne – taki wysiłek może w najgorszym wypadku doprowadzić do problemów kardiologicznych lub poważnej kontuzji, a w najlepszym – do zniechęcenia do jakiejkolwiek aktywności. Tu najważniejsze są umiar i systematyczność. Można zacząć od godziny spaceru dziennie lub walca na dancingu. Już Sokrates 400 lat p.n.e. zalecał w walce z otyłością właśnie taniec – to pierwsza znana w medycynie metoda radzenia sobie z nadwagą.

Żyjmy lepiej „Trzymaj formę” (100171) z dnia 27.07.2020; Czego potrzebuje ciało; s. 150
Oryginalny tytuł tekstu: "Jedz, ruszaj się i spalaj"
Reklama