Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Historia

Życie uczuciowe Bolesława Chrobrego

Miłosne podboje pierwszego króla Polski

Jan Matejko, „Koronacja pierwszego króla Polski” Jan Matejko, „Koronacja pierwszego króla Polski” Wikipedia
Czwarty ślub pierwszego króla Polski dowodził, że dla realizacji planów dynastycznych nie miały znaczenia nawet związki pokrewieństwa między małżonkami.
Bolesław Chrobry według Marcello BacciarellegoRepr. FoKa/Forum Bolesław Chrobry według Marcello Bacciarellego

Dokładnie 4 lutego 1018 r. najmłodszy syn Bolesława Chrobrego Otto odebrał uroczyście saską margrabiankę Odę Ekkehardównę w górnołużyckim grodzie Cziczani (dzisiejsze Zützen), skąd zawiózł ją na ślub ze swoim ojcem. Książęca narzeczona miała wtedy 22 lata, co oznaczało, że była bardzo starą panną, bo dziewczęta wydawano wówczas za mąż nawet w wieku 13 lat. Dokładniej – była młodą wdową, bo inaczej zamknięto by ją w jakimś klasztorze. Zresztą pan młody do najmłodszych również nie należał. Bolesław był od swojej przyszłej żony starszy o 30 lat i miał za sobą trzy małżeństwa.

Pierwsze, krótkie i bezdzietne, z inną (nieznaną z imienia) saską margrabianką zaaranżował i szybko rozwiązał jego ojciec Mieszko, nerwowo szukając najlepszego sprzymierzeńca w Świętym Cesarstwie Rzymskim. Drugie, z równie anonimową Węgierką, zaowocowało narodzinami syna Bezpryma, któremu przypadła w opinii potomnych rola czarnej owcy w rodzie Piastów. Najtrwalsze i prawdopodobnie najbardziej zgodne okazało się trzecie małżeństwo Bolesława – z Emnildą, córką bliżej nieznanego słowiańskiego władcy Dobromira. Jej germańskie imię Emnilda (Hermenegilda?) i kontekst polityczny sugerują Słowian Połabskich i jakieś powiązania rodzinne (przez matkę?) z arystokracją cesarstwa, jednak nie mamy tu żadnej pewności. Emnilda urodziła Bolesławowi co najmniej pięcioro dzieci (dwóch synów i trzy córki), w tym następcę tronu, przyszłego króla Polski Mieszka II. Doczekała się pochwał nawet od niechętnego Piastom kronikarza Thietmara, jako zdecydowanie lepsza połowa wrogiego cesarstwu księcia. W 1018 r. Emnilda już jednak nie żyła, a kolejny zwrot na międzynarodowej scenie politycznej wymagał przypieczętowania czwartym już małżeństwem Bolesława.

Małżeństwa władców były zabezpieczeniem układów międzypaństwowych, stanowiąc zwieńczenie negocjacji określających przyszłe stosunki.

Polityka 7.2018 (3148) z dnia 13.02.2018; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie uczuciowe Bolesława Chrobrego"
Reklama