Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 26

Wrócą festiwale i koncerty! Ale będzie inaczej

Kończy się lato bez festiwali muzycznych, ale we wrześniu odbędą się dwie imprezy z międzynarodową obsadą: Inne Brzmienia w Lublinie oraz Ephemera w Warszawie.

Najpierw była – jak mówią dyrektorzy festiwali – „organizacyjna neuroza pandemii”. Odwołania, wstrzymanie lotów, zamknięcie granic, problemy ze zmieniającymi się przepisami, wydłużające się kontrakty z nowymi zapisami. Później decyzja, że najlepszym lekarstwem na to jest jednak praca. I tak w Lublinie udało się cały program imprezy Wschód Kultury – Inne Brzmienia zbudować w praktyce od nowa po dwóch miesiącach. Festiwal odbędzie się ostatecznie 3–6 września. Wśród zagranicznych gwiazd m.in. Barbara Morgenstern i grupa Nubiyan Twist.

Z kolei krakowski Unsound szybko zdecydował się na kompletną zmianę formuły i pojawi się w Warszawie w postaci cyklu imprez Ephemera (wrzesień i listopad), w ramach którego nagrodzona Oscarem islandzka kompozytorka Hildur Guðnadóttir wykona koncertową wersję muzyki do serialu „Czarnobyl”. O sytuacji festiwali muzycznych, nowej lokalności, ważnej regionalnej roli Berlina i swoich pomysłach na imprezę w czasach pandemii opowiadają Małgorzata Płysa, dyrektorka wykonawcza Unsoundu i współtwórczyni Ephemery, oraz Rafał Chwała, dyrektor artystyczny Innych Brzmień. Rozmowę prowadzi Bartek Chaciński.

Czytaj też: Żegnaj lato na rok

Kończy się lato bez festiwali muzycznych.Sebastian Ervi/UnsplashKończy się lato bez festiwali muzycznych.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama