Temat tygodnia

Temat tygodnia. Odc. 142

Jak przestać się martwić i pokochać sztuczną inteligencję

Czy powinniśmy się bać czatbotów i sztucznej inteligencji? Zabiorą nam pracę? Jakie korzyści możemy z nich czerpać? I jak to wszystko wziąć w karby? Rozmowa z Filipem Konopczyńskim z Fundacji Panoptykon.

Okładka najnowszej „Polityki” na majówkę została narysowana przez sztucznego inteligenta, czyli algorytm zwany Dallim (Dall-e-2), wyspecjalizowany w tworzeniu cyfrowych obrazów. Okładce towarzyszy tekst Edwina Bendyka o zagrożeniach i szansach, jakie niesie ze sobą „sztuczna inteligencja pracująca”. A może nie należy się jej bać, tylko uregulować? Łukasz Lipiński rozmawia z Filipem Konopczyńskim, specjalistą ds. regulacji AI i nowych technologii z Fundacji Panoptykon. (A tytuł podkastu to lekko przewrotna trawestacja tytułu głośnego w latach 60. filmu „Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”).

Cieszymy się, że słuchasz naszych podcastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych wydań Polityki i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

„Théâtre D’opéra Spatial” – obraz wykonany przez generator Midjourney.Jason Allen/Midjourney/State Fair Fine Arts Competition„Théâtre D’opéra Spatial” – obraz wykonany przez generator Midjourney.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama