Poprzednie edycje Festiwalu zgromadziły tysiące uczestników - miłośników dobrej literatury oraz ciekawych wydarzeń kulturalnych.
Lektura stenogramów z posiedzeń komisji redagujących rocznicowe uchwały niekiedy bawi, ale jest i gorzka, gdy widzi się próby przemilczania niewygodnych historycznych faktów.
Jako lider buntu ogólnopolskiego Lech Wałęsa ogłosił 31 sierpnia porozumienie z władzą. Powstał niezależny związek zawodowy, zarejestrowany w listopadzie – NSZZ „Solidarność” zyskała po kilku miesiącach ponad 9 milionów członków.
„Inny świat” Herlinga-Grudzińskiego, którym kończymy naszą serię wydawniczą „Polska Literatura Współczesna”, należy do lektur obowiązkowych, niezależnie od tego, czy figuruje na maturalnej liście, czy nie.
Notatnik pisarza.
Gustaw Herling-Grudziński (GH-G) urodził się w Kielcach, ale młodość spędził w Suchedniowie. Gdy to odkryła Hanna Musiałówna (HM), pochodząca z tego miasteczka, zdecydowała się napisać list do Wielkiego Nieobecnego, żyjącego od czasów wojny na emigracji. Tak narodziła się korespondencja, której fragmenty przedstawiamy. Wyłania się z niej świat młodości Herlinga: mała historia, która dała podwaliny wielkiej.
Czy dwie wydane niemal równocześnie książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego: „Najkrótszy przewodnik po sobie samym” (Wydawnictwo Literackie) oraz opowiadanie „Podzwonne dla dzwonnika” (Czytelnik), można czytać równolegle, traktując „Przewodnik” jak instrukcję obsługi podróży literackiej? Tak, choć ze świadomością, że najważniejsze pozostanie indywidualne błądzenie.
[warto mieć w biblioteczce]