Jeśli pojawią się elementy niezbędne do budowy życia, to w odpowiednim środowisku rozwinie się ono spontanicznie – mówi prof. Barbara Kremer z Instytutu Paleobiologii PAN.
Różnice genetyczne między populacjami praludzi nie stanowiły barier dla bliskich relacji. Pojęcie ksenofobii było homininom raczej obce.
O tajemniczych amonitach i pewnej prywatnej kolekcji, która może być kluczem do rozwiązania ich zagadki, opowiada prof. Marcin Machalski z Instytutu Paleobiologii PAN.
Czy dinozaury były w paski? Jak szybko biegały? Czy potrafiłyby przegryźć samochód? Na te pytania odpowiada prof. Michael Benton, paleontolog i autor książki „Dinozaury odkryte na nowo”.
Zrekonstruowany właśnie przez naukowców paliczek z kości dłoni należał do piątego palca ręki denisowianki. Najbardziej zaskakujące jest to, że trudno go odróżnić od analogicznego u Homo sapiens, a wygląda inaczej niż u neandertalczyków. Dlaczego to tak dziwne?
W naszym kraju nie brakuje kreatywnych ludzi, ale się ich gdzieś po drodze tłamsi – mówią dr Katarzyna Zaremba-Niedźwiedzka i dr Grzegorz Niedźwiedzki, małżeństwo wybitnych polskich naukowców od lat pracujących w Szwecji.
Sławę przyniosły jej odkrycia m.in. nowych gatunków dinozaurów podczas wypraw paleontologicznych na pustyni Gobi.
Rozmowa z prof. Farishem A. Jenkinsem, paleontologiem, o tym, dlaczego wybrał taki zawód, jaką wagę ma odkrycie przez Polaków najstarszego tetrapoda i do czego może się przydać naukowcowi Winchester 220
Rozmowa z prof. Andrew Knollem, paleontologiem, o tym, jak powstało życie
Autorom science fiction marzy się zbudowanie wehikułu czasu. Ale podróż w daleką przeszłość mogłaby zakończyć się nieprzyjemnie – na Ziemi żyły wtedy zwierzęta rodem z horroru.