Historia

Gorzkie kroniki

Niechętne kroniki biskupa Thietmara

Zniszczony fragment rękopisu z oryginalnym pismem Thietmara można było zobaczyć w zeszłym roku na wystawie w Merseburgu
„Thietmars Welt. Ein Merseburger Bischof schreibt Geschichte” („Świat Thietmara. Biskup z Merseburga pisze historię”). Zniszczony fragment rękopisu z oryginalnym pismem Thietmara można było zobaczyć w zeszłym roku na wystawie w Merseburgu „Thietmars Welt. Ein Merseburger Bischof schreibt Geschichte” („Świat Thietmara. Biskup z Merseburga pisze historię”). Hendrik Schmidt/DPA / PAP
Wspomnijmy z wdzięcznością biskupa Thietmara, wielkiego przeciwnika Polski wczesnopiastowskiej.
Pomnik biskupa Thietmara na dziedzińcu katedry w Merseburgu.Peter Endig/DPA/PAP Pomnik biskupa Thietmara na dziedzińcu katedry w Merseburgu.

Czy można zmartwić się zejściem ze sceny politycznej zawziętego i wpływowego przeciwnika? Negatywna odpowiedź zdaje się oczywista i Bolesław Chrobry pewnie z radością odebrał informację o śmierci 1 grudnia 1018 r. w Merseburgu tamtejszego biskupa Thietmara. Ten hierarcha saskiego Kościoła szczerze bowiem Piasta nienawidził, o czym wielokrotnie dawał znać w swojej monumentalnej kronice sławiącej dzieje władców z dynastii Ludolfingów, zwanej też dynastią ottońską albo saską. Jednak to z tego dzieła czerpiemy większość informacji o państwie wczesnopiastowskim.

Polityka 2.2019 (3193) z dnia 08.01.2019; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorzkie kroniki"

Czytaj także

Nauka

Gorąco w styczniu? Grzeje nas… Ocean Indyjski

Ciepła zima trwa w najlepsze. Styczeń był do tej pory równie rozgrzany jak grudzień. Czy doczekamy się jeszcze śniegu w całej Polsce? Trochę zależy to od Oceanu Indyjskiego.

Andrzej Hołdys
19.01.2020