Historia

Gorzkie kroniki

Niechętne kroniki biskupa Thietmara

Zniszczony fragment rękopisu z oryginalnym pismem Thietmara można było zobaczyć w zeszłym roku na wystawie w Merseburgu
„Thietmars Welt. Ein Merseburger Bischof schreibt Geschichte” („Świat Thietmara. Biskup z Merseburga pisze historię”). Zniszczony fragment rękopisu z oryginalnym pismem Thietmara można było zobaczyć w zeszłym roku na wystawie w Merseburgu „Thietmars Welt. Ein Merseburger Bischof schreibt Geschichte” („Świat Thietmara. Biskup z Merseburga pisze historię”). Hendrik Schmidt/DPA / PAP
Wspomnijmy z wdzięcznością biskupa Thietmara, wielkiego przeciwnika Polski wczesnopiastowskiej.
Pomnik biskupa Thietmara na dziedzińcu katedry w Merseburgu.Peter Endig/DPA/PAP Pomnik biskupa Thietmara na dziedzińcu katedry w Merseburgu.

Czy można zmartwić się zejściem ze sceny politycznej zawziętego i wpływowego przeciwnika? Negatywna odpowiedź zdaje się oczywista i Bolesław Chrobry pewnie z radością odebrał informację o śmierci 1 grudnia 1018 r. w Merseburgu tamtejszego biskupa Thietmara. Ten hierarcha saskiego Kościoła szczerze bowiem Piasta nienawidził, o czym wielokrotnie dawał znać w swojej monumentalnej kronice sławiącej dzieje władców z dynastii Ludolfingów, zwanej też dynastią ottońską albo saską. Jednak to z tego dzieła czerpiemy większość informacji o państwie wczesnopiastowskim.

Polityka 2.2019 (3193) z dnia 08.01.2019; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorzkie kroniki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021