„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Inspiracje i porady

Kiedy Twój lot jest anulowany… Z odsieczą przychodzi ubezpieczenie turystyczne! Kiedy należy się odszkodowanie za odwołany lot?

. . mat. pr.
Właściwie regularnie pojawiają się w internecie, w prasie czy w serwisach społecznościowych historie osób, które pomimo potwierdzonej rezerwacji biletów lotniczych musiały czekać nawet kilkanaście godzin na lot. Niekiedy z różnych przyczyn podróż w ogóle nie dochodzi do skutku.

Co wtedy zrobić? Jeśli lot jest anulowany, być może będzie przysługiwać Ci odszkodowanie od linii lotniczych. Na pewno uzyskasz je z ubezpieczenia turystycznego, jeśli je posiadasz. Zobacz, jakie są Twoje prawa jako klienta, który wykupił ostatecznie anulowany lot.

Prawo pasażera - co należy Ci się w przypadku odwołania lotu? Sprawdź to!

Europejskie Centrum Konsumenckie Polska wskazuje wszystkie prawa pasażera z tytułu anulowanego lotu. W przypadku, gdy dojdzie do odwołania, pasażer ma prawo do:

  • zwrotu kosztu biletu przez linię lotniczą bądź skorzystania z zaoferowanego przez przewoźnika innego połączenia z punktem docelowym,
  • opieki obejmującej posiłki i napoje w ilościach, jakie będą adekwatne do czasu oczekiwania na lot, do dwóch rozmów telefonicznych i maili na koszt przewoźnika,
  • zakwaterowania w hotelu oraz transportu między lotniskiem a hotelem, gdy występuje konieczność dłuższego oczekiwania na lot zastępczy,
  • odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro.

Zasadniczo pasażer może ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot, jeśli przyczyny anulacji biletu leżą w zakresie odpowiedzialności linii lotniczej. Zakres ten regulowany jest na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego Rady UE nr 261/2004 z 11 lutego 2004 r. Ustalono w nim, że odszkodowanie będzie należne w przypadku:

  • lotu obsługiwanego przez linie lotnicze spoza UE oraz lotów, w przypadku których wylot ma miejsce z lotniska UE,
  • lotu obsługiwanego przez linie lotnicze zarejestrowane w UE oraz których trasa obejmuje przynajmniej jedno lotnisko w UE jako start lub lądowanie.

Jeżeli pasażer chce być dodatkowo chronionym na wypadek, gdyby nieoczekiwane sytuacje wpłynęły na decyzję rezygnacji z lotu, powinien dodatkowo wykupić ubezpieczenie rezygnacji z podróży.

Kiedy nie przysługuje odszkodowanie za odwołany lot?

Największym zainteresowaniem większości pasażerów, którzy doświadczyli kłopotów związanych z anulowanym lotem, cieszy się to, jakie odszkodowanie za odwołany lot można otrzymać. Wskazaliśmy, że będzie to nawet 600 euro. Istnieje jednak ważna kwestia z tym związana. Jeśli lot został odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności lub pasażerowie zostali o tym poinformowani przynajmniej na 2 tygodnie przed planowaną podróżą, odszkodowanie od linii lotniczych nie będzie należne.

Co zrobić, jeśli lot został odwołany?

Pasażerowie, w przypadku których okazało się, że planowany lot został anulowany, mogą wybrać kilka dróg postępowania:

  • zrezygnować z uczestnictwa w locie i uzyskać pełny zwrot poniesionych kosztów,
  • przebukować odwołany lot na pierwszy możliwy termin – zwykle takiej zmiany można dokonać za pośrednictwem odpowiednich linków, jakie wysyłane są mailowo do klientów czy w ramach kontaktu z centrum obsługi klienta.

Przy zmianie terminu na inny, czyli przy przebukowaniu biletów, pasażer powinien mieć zapewnioną przez linię lotniczą obsługującą opóźniony lot odpowiednią opiekę.

Odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego pasażera za opóźniony lot

Niezależnie od odszkodowania wypłacanego przez linie lotnicze możesz ubiegać się o świadczenie z ubezpieczenia turystycznego. Taką polisę możesz wykupić na własną rękę, na przykład wygodnie wybrać ubezpieczenie turystyczne online w UNIQA. Może ono obejmować zresztą nie tylko ryzyko opóźnienia lotu przez przewoźnika lotniczego, ale i rekompensatę za zgubiony czy skradziony bagaż.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Przy ubieganiu się o odszkodowanie za opóźniony lot trzeba wysłać wniosek na adres prawny linii lotniczych wraz z dowodami, jak np. bilety lotnicze, potwierdzenie rezerwacji czy też karty pokładowe. Podobny wniosek składa się do ubezpieczyciela, by uzyskać odszkodowanie z tytułu opóźnionego lotu.

Materiał przygotowany przez firmę UNIQA.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Zdelegalizować Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána? Czyli jak naprawić kraj po populistach. Będzie wrzask

Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.

Jacek Żakowski
03.12.2023
Reklama