„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Inspiracje i porady

Przewoźnik zgubił Twój bagaż? Sprawdź, jaka rekompensata należy Ci się z ubezpieczenia turystycznego! Czy linia lotnicza wypłaca odszkodowanie za zagubiony bagaż?

mat. pr.
Lecąc na wakacje, weekendowe city break za granicę czy też podróżując w celach biznesowych liniami lotniczymi, możesz wziąć ze sobą, na ogół za dodatkową opłatą, bagaż rejestrowy. Oddajesz go przy odprawie biletowo-bagażowej i powierzasz tym samym przewoźnikowi.

Zdarza się, że po przylocie na miejsce docelowe okazuje się, że Twojego bagażu nie ma na taśmie w terminalu przylotowym. Co wtedy? Jakie odszkodowanie za zgubiony bagaż Ci się należy? Czy masz prawo do rekompensaty od przewoźnika, czy musisz mieć wykupione prywatnie ubezpieczenie turystyczne obejmujące takie ryzyko?

Zgubiony bagaż – jakie są prawa pasażera przy problemach z bagażem?

Pasażerowie różnych linii lotniczych, także czarterowych czy niskobudżetowych, powinni mieć świadomość, jakie prawa przysługują im w związku z odbywaniem podróży samolotem. Jedynie w związku z bagażem nadawanym (rejestrowym) istnieją określone przepisy, które chronią pasażerów.

Wynikają one z postanowień Konwencji Montrealskiej z 1999 roku. Reguluje ona odpowiedzialność linii lotniczych w kwestii uszkodzonego, opóźnionego lub zaginionego bagażu i obejmuje 132 państwa oraz Unię Europejską.

Przede wszystkim to przewoźnik lotniczy ponosi odpowiedzialność za bagaż już od chwili przekazania go do linii lotniczych do momentu odbioru z taśmy bagażowej przez pasażera. Odpowiedzialność linii rozpoczyna się wraz z nadaniem bagażu. Powinieneś mieć kopię nalepki naklejanej na niego w momencie jego oddawania. Jeśli zginie Ci bagaż na lotnisku, zanim go nadasz, nie będzie można pociągnąć za to do odpowiedzialności przewoźnika. Odszkodowanie od linii lotniczych nie będzie należne.

Istnieje przy tym odpowiedzialność odszkodowawcza linii lotniczych ograniczona do pewnej kwoty. Górna granica za zagubiony lub zniszczony bagaż wynosi 1288 SDR (Specjalne Prawo Ciągnienia – międzynarodowa jednostka rozrachunkowa), czyli około 6000 zł. Wysokość jest ustalana indywidualnie.

W przypadku gdy po przylocie do kraju docelowego okaże się, że linia lotnicza nie dostarczyła Twojego bagażu, możesz domagać się zwrotu kosztów za utracone rzeczy oraz rzeczy pierwszej potrzeby, jakie musiałeś kupić w czasie oczekiwania na ten bagaż. Na potwierdzenie faktu poniesienia konkretnych kosztów powinieneś gromadzić rachunki i paragony, by udowodnić i wycenić swoją szkodę.

Linia lotnicza ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie bagażu. Możesz domagać się od niej zwrotu kosztów za rzeczy, jakie uległy zniszczeniu. Jednocześnie nie ponosi ona odpowiedzialności za wszystkie rzeczy, jakie mogłyby się znaleźć w bagażu. Warto sprawdzić w regulaminie przewoźnika, jakie przedmioty można przewozić, a jakie trzeba mieć przy sobie w bagażu podręcznym.

Jak ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczych za uszkodzenie bagażu lub zgubienie bagażu rejestrowanego?

To bardzo ważne, byś zachował się we właściwy sposób przy zagubieniu bagażu lub uszkodzeniu walizki. Taką sytuację należy niezwłocznie zgłosić na lotnisku. Służy do tego biuro reklamacji bagażowych. Wypełniasz tam raport niezgodności, tzw. formularz PIR – Property Irregularity Report, który dołączysz do reklamacji.

Następnie możesz skupić się na napisaniu reklamacji. W przypadku gdy doszło do zniszczenia walizki, masz 7 dni na wysłanie reklamacji. Natomiast w razie opóźnienia bagażu czy jego zgubienia – masz 21 dni na takie zgłoszenie. Linia lotnicza ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację konsumenta w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania. W przeciwnym wypadku możesz złożyć skargę do Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Jak uzyskać odszkodowanie za zgubiony bagaż z ubezpieczenia turystycznego?

Prócz ubiegania się o odszkodowanie za zgubiony bagaż lub uszkodzoną walizkę od linii lotniczych możesz otrzymać rekompensatę z tytułu ubezpieczenia turystycznego. Na przykład firma UNIQA oferuje ubezpieczenie turystyczne online – Świat, Europa (https://www.uniqa.pl/ubezpieczenie-turystyczne-swiat-europa/ ). Polisa zapewnia ubezpieczenie bagażu podróżnego i opóźnienie jego dostarczenia. Możesz uzyskać odszkodowanie na wypadek utraty bagażu, kradzieży lub opóźnienia bagażu. W zależności od wybranego wariantu górna granica odpowiedzialności odszkodowawczej wynosi od 400 do 600 euro, a za opóźnienie dostarczenia – do 200 euro. Jeżeli podróżujesz po Polsce i obawiasz się, ze Twoj sprzęt sportowy zostanie zniszczony, również możesz skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia https://www.uniqa.pl/ubezpieczenie-turystyczne-polska/.

Materiał przygotowany przez firmę UNIQA.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Zdelegalizować Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána? Czyli jak naprawić kraj po populistach. Będzie wrzask

Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.

Jacek Żakowski
03.12.2023
Reklama