Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Inspiracje i porady

Czy to już czas na restrukturyzację przedsiębiorstwa? Sprawdzamy!

. . mat. pr.
Zauważyłeś, że twoja firma ma coraz większe trudności z utrzymaniem płynności finansowej? Biznes nie tylko przestał się rozwijać, ale także zaczął przynosić straty zamiast zysków? W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań. Im szybciej to zrobisz, tym większa stanie się szansa na uchronienie firmy przed upadłością. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby zapobiec problemom.

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa — czy istnieje idealny moment?

Wielu inwestorów borykających się z problemami finansowymi zaczyna zastanawiać się, czy restrukturyzacja przedsiębiorstwa https://habza.com.pl/restrukturyzacja-przedsiebiorstw/ to dobry pomysł. Pytań rodzi się jednak coraz więcej. Z czym wiąże się to rozwiązanie, dla kogo jest ono przeznaczone? Czy istnieje idealny moment, aby je wdrożyć? Kiedy na tak stanowcze działania jest jeszcze za wcześnie, a kiedy wręcz przeciwnie — za późno?

Powyższe wątpliwości wynikają z faktu, że restrukturyzacja kojarzy nam się najczęściej z kryzysem finansowym lub nawet upadłością firmy. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie — większość przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie w ostateczności. Bardzo często przyczyną późnej reakcji jest brak wiedzy na temat restrukturyzacji. Wielu właścicieli firm nie wie, z czym się ona wiąże i jakie działania mogą podjąć, aby wesprzeć swój biznes.

Zapamiętaj!

  1. Restrukturyzacja przedsiębiorstwa pozwala na dokonanie zmian w jego strukturach organizacyjnych.
  2. Dzięki temu procesowi możesz zoptymalizować działanie swojej firmy, utrzymać płynność finansową i zwiększyć swoje zyski.
  3. To rozwiązanie przeznaczone nie tylko dla biznesów, którym grozi niewypłacalność. Może ono przybrać charakter profilaktyczny.

Oczywiście, jeśli twojej firmie grozi upadłość, możesz (a nawet powinieneś) wdrożyć restrukturyzację przedsiębiorstwa. Gdybyśmy kierowali się słownikową definicją tego pojęcia, faktycznie oznaczałoby ono ostatni ratunek dla firmy. Nie musisz jednak czekać do ostatniej chwili. Możesz zawczasu skorzystać z pomocy ekspertów, aby zoptymalizować biznesowe działania.

Od czego powinieneś zacząć restrukturyzację przedsiębiorstwa?

Restrukturyzacja ma na celu przekształcenie struktury firmy. Może się zdarzyć, że jeden z jej sektorów funkcjonuje poprawnie i nie wymaga dużych zmian, natomiast w przypadku innych działów potrzebna jest gruntowna modernizacja. Warto mieć tego świadomość, aby opracować słuszny plan działania. W niektórych przypadkach firmowe problemy wynikają z nieskutecznej organizacji, w innych winne jest nieprawidłowe zarządzanie finansami.

Co to oznacza dla właścicieli? Przede wszystkim restrukturyzacja przedsiębiorstwa zawsze powinna przyjąć indywidualny charakter. Eksperci dysponują oczywiście pewnym zestawem dostępnych narzędzi i rozwiązań, jednak ich wybór, a także sposób wdrożenia, musi zależeć od sytuacji konkretnej firmy i potrzeb klienta. Należy uwzględnić historię przedsiębiorstwa, branżę, w której się specjalizuje, jego konkurencję oraz wiele innych czynników.

W jaki sposób przebiega restrukturyzacja?

Skoro przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstw bazuje na oczekiwaniach poszczególnych właścicieli, przebieg procesu nigdy nie będzie jednakowy w kilku przypadkach. Zależy on między innymi od:

  • aktualnej sytuacji finansowej twojej firmy,
  • zdolności i historii kredytowej przedsiębiorstwa,
  • sytuacji na rynku finansowym (należy uwzględnić kryzysy, poziom stóp procentowych, wartość inflacji i inne czynniki),
  • specyfiki branży, w której działasz,
  • liczby zaciągniętych dotychczas zobowiązań finansowych i ich wysokości.

Istnieje jednak znacznie więcej czynników, które warto wziąć pod uwagę. To z kolei oznacza, że wielu przedsiębiorców nie posiada wystarczających kompetencji do analizy sytuacji, w której znalazły się ich firmy. Niezależnie od twojego doświadczenia, najlepiej zrobisz, korzystając z pomocy ekspertów. Warto zacząć od kontaktu z doradcą finansowym, który zwróci twoją uwagę na wiele istotnych szczegółów. Możesz skorzystać z pomocy przedstawicieli firmy Habza Finanse.

Restrukturyzacja przedsiębiorstw — dlaczego warto zgłosić się do doradcy?

W sytuacjach kryzysowych restrukturyzacja przedsiębiorstw często przybiera charakter sądowy. To oznacza, że wielu właścicielom firm przyda się nie tylko wsparcie organizacyjne i finansowe, ale także prawne. Eksperci Habza Finanse pomogą ci zapoznać się z ustawą o restrukturyzacji i wszelkimi niezbędnymi dokumentami. Po ustaleniu wstępnej strategii działania i dokonaniu odpowiednich analiz podejmą oni negocjacje w twoim imieniu. Kolejne kroki mogą obejmować między innymi konsolidację kredytów lub poprawę warunków umowy kredytowej.

Przekonaj się, że dobry plan i szybkie reakcje mogą uratować nawet te firmy, które znalazły się w trudnym do opanowania kryzysie. Skontaktuj się z doradcą i już dziś rozpocznij restrukturyzację swojego biznesu.

Materiał przygotowany przez Habza Finanse.

Polityka 49.2023 (3442) z dnia 28.11.2023; Rynek; s. 47
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama