Klasyki Polityki

Jeźdźcy Cumulonimbusa

Jak powstają niszczycielskie chmury?

Trąby powietrzne są dziełem Cumulonimbusów, ale dokładny mechanizm ich powstawania nie jest do końca poznany. Trąby powietrzne są dziełem Cumulonimbusów, ale dokładny mechanizm ich powstawania nie jest do końca poznany. Mike Hollingshead / Corbis
Nie wszystkie chmury zwiastują nieszczęścia – ale są wśród nich takie, zwane fabryką pogody, które niczego dobrego nie wróżą. Jak je rozpoznać? Jak działa taka fabryka?
Znaczna wysokość to charakterystyczna cecha Cumulonimbusa. Chmura, mając podstawę tuż nad ziemią, potrafi siegnąć w górę aż na 10–12 km.Steve Allen/Getty Images Znaczna wysokość to charakterystyczna cecha Cumulonimbusa. Chmura, mając podstawę tuż nad ziemią, potrafi siegnąć w górę aż na 10–12 km.

Pewien francuski hydrolog podzielił kiedyś powodzie na pocztowe i telegraficzne. Pocztowe to takie, przed którymi ostrzeżenie można spokojnie wysłać listem, i to niekoniecznie priorytetowym. Tak, na przykład, można było w 1997 r. ostrzec Wrocław, do którego fala kulminacyjna słynnej powodzi tysiąclecia zbliżała się przez blisko tydzień (ostrzeżenie, nawiasem mówiąc, na nic się nie zdało).

Polityka 32-33.2012 (2870) z dnia 08.08.2012; Nauka ; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Jeźdźcy Cumulonimbusa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >