Klasyki Polityki

System trochę za inteligentny

W mediach już pojawiły się opinie, że wdrażany przez ABW na pocztach inteligentny system jest co najmniej kontrowersyjny.

Felieton ukazał się w tygodniku POLITYKA 22 listopada 2008 r.

Jak wiadomo, terroryści używają coraz nowocześniejszej technologii, są przy tym także coraz bardziej pomysłowi, istnieje zatem pilna potrzeba przeciwstawiania się im za pomocą technologii jeszcze nowocześniejszej, która powinna trafiać w ręce ludzi jeszcze bardziej pomysłowych. Ludzi, którzy w walce z terroryzmem są w stanie wymyślić coś, czego jeszcze nikt nie wymyślił.

Właśnie nad czymś takim od jakiegoś czasu pracowali specjaliści z ABW i wygląda na to, że w końcu takie coś wymyślili. Chodzi o szeroko opisywany przez media inteligentny system skanujący koperty listów i przesyłek pocztowych, który dzięki analizie grafologicznej pisma potrafi uzyskać informacje, kto do kogo w Polsce śle listy i paczki, ile i jak często.

Pojawienie się wreszcie na polskich pocztach jakiegoś inteligentnego systemu to doskonała wiadomość, na którą klienci czekali niecierpliwie od lat. Inteligentny system jest tej instytucji bardzo potrzebny, nie tylko ze względu na nasilający się terroryzm, ale także dla zastąpienia wysłużonych i pozbawionych inteligencji systemów, w wyniku działania których Poczta Polska funkcjonuje tak, jak funkcjonuje, przesyłki giną, a listonosze masowo porzucają robotę.

W mediach już pojawiły się opinie, że wdrażany przez ABW na pocztach inteligentny system jest co najmniej kontrowersyjny, gdyż narusza prawa obywatelskie i jest niezgodny z konstytucją. Niestety, nikt nie zwraca uwagi na kontrowersję być może najistotniejszą. Otóż trzeba postawić sobie pytanie, czy ten system nie jest przypadkiem zbyt inteligentny? Czy jako taki nie wymknie się spod kontroli i nie wykorzysta swojej inteligencji do realizacji celów oraz zadań uzgodnionych nie z centralą, tylko z nie wiadomo kim? Przechytrzyć ludzi ze służb specjalnych nie jest łatwo, ale nie oszukujmy się, nie jest to zadanie nie do wykonania, zwłaszcza dla w miarę inteligentnej maszyny.

Na wieść o nowym systemie montowanym przez ABW na pocztach bardzo ożywili się klienci PKP, którzy domagają się, aby jakiś w miarę inteligentny system zaczął funkcjonować także w tej instytucji. Co prawda kolej nie jest aż tak zagrożona działaniami terrorystycznymi jak poczta, tym niemniej coraz częstsze przypadki agresji pasażerów opóźnionych pociągów wobec przedstawicieli PKP pozwalają przypuszczać, że usiłowanie wykolejenia lub uprowadzenia przez nich jakiegoś składu jest tylko kwestią czasu.

ABW powinna przeanalizować możliwości wdrożenia takiego systemu, chociaż trzeba przyznać, że aktualna sytuacja na kolei nie rokuje najlepiej. Zdaniem analityków, w zetknięciu z tą sytuacją musi się zawiesić inteligencja każdego ziemskiego systemu i dlatego przydałaby się tutaj inteligencja pozaziemska.

Polityka 47.2008 (2681) z dnia 22.11.2008; Temat tygodnia; s. 4
Reklama

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama