Klasyki Polityki

Zakopanoje. Rosjanie pokochali Krupówki

W styczniu, w Starym Kościółku na Peksowym Brzysku w Zakopanem odbyło się specjalnie dla przyjezdnych zza wschodniej granicy Prawosławne Bożonarodzeniowe nabożeństwo. W styczniu, w Starym Kościółku na Peksowym Brzysku w Zakopanem odbyło się specjalnie dla przyjezdnych zza wschodniej granicy Prawosławne Bożonarodzeniowe nabożeństwo. Bartłomiej Solik / Visavis.pl
W Zakopanem nowy towarzyski szpan – spotkać na Krupówkach dobrego znajomego i zawołać ze zdziwieniem: Zdrastwuj, Aleksandr! Zdziwiony Aleksandr odpowie: Dobryj dień, Maksim. No ale gdzie mają się spotkać dwaj goście ze Wschodu na początku roku, jeśli nie na urlopie w Zakopanem?

Aleksandr z Maksimem otupują ze śniegu narciarskie buciory, a jeśli akurat pogoda płocha, otupują z błota delikatne skórkowe pantofle i za chwilę kelnerzy tańczą pod ich zamówienia w góralskiej restauracji. Ci dwaj hojnie czczą spotkanie, gest u nich szeroki i dusze płoną, ale już nie tak jak dawniej – nie na umór. Wezmą whisky albo koniak – najdroższy, od razu po dwie kolejki, potem espresso, pochyleni nad stołem pogadają o biznesach, eksport/import, cały świat. Na Krupówkach, za szybą, mignie im Igor, budownictwo wielkopowierzchniowe; Igor także się grzecznie dziwi: – Wot, kakoj malieńkij mir!

Polityka 4.2007 (2589) z dnia 27.01.2007; Na własne oczy; s. 92
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >