Klasyki Polityki

Zbrodnie kuchenne

Kiedy zabija kobieta

Mirosław Gryń / Polityka
Nad grupą mężczyzn z Włodowa, którzy dokonali linczu na Józefie C., postrachu ich wsi, pochyliły się sławy prawnicze. Minister Ziobro osobiście przyłożył rękę do zwolnienia zabójców z aresztu. Ale są też w Polsce dziesiątki zabójstw dokonanych w obronie własnej, których sprawców się nie rozgrzesza. Czy dlatego, że są kobietami?

Zakład Karny w Grudziądzu jest największym więzieniem kobiecym w Polsce. Wyroki za zabójstwo odsiaduje tu zwykle 150–160 skazanych. Z tego ok. 60 proc. (90–100 kobiet) to zabójczynie mężów lub partnerów życiowych. Przeważnie mają wyroki po 8–12 lat, choć zdarzają się i wyższe. Kary poniżej 8 lat należą do rzadkości.

– Lwia część tych kobiet, pewnie 9 na 10, wcześniej była ofiarami swoich ofiar, czyli doświadczała przemocy z ich strony – szacuje Marzena Piekarska, kierownik działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Lublińcu.

Polityka 7.2006 (2542) z dnia 18.02.2006; Społeczeństwo; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Zbrodnie kuchenne"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021