Klasyki Polityki

Presja pejsa

Ucieczka ze świata ortodoksji

Menachem Lang i Nadaw Segal w sztuce Joshuy Sobola „Wszystkie przysięgi”. To opowieść o trudnej ucieczce ze świata ortodoksji. Menachem Lang i Nadaw Segal w sztuce Joshuy Sobola „Wszystkie przysięgi”. To opowieść o trudnej ucieczce ze świata ortodoksji. Roman Frister / Polityka
Przez samo serce państwa żydowskiego przebiega nie tylko mur oddzielający je od Autonomii Palestyńskiej. Jest jeszcze jedna zapora, niewidzialna, ale trudniejsza do sforsowania. Mur mentalny oddzielający ludność ortodoksyjną, posłuszną rabinom, od całej reszty współczesnego Izraela.

Coraz więcej młodych ludzi porzuca ławy jeszybotów, w których przez lata kują niemal wyłącznie teksty świętych ksiąg judaizmu. Zrywają więzy rodzinne i towarzyskie ze środowiskiem, w którym się wychowali – i szukają innej przyszłości. Tylko nielicznym udaje się karkołomny skok przez mur. Nieobyci w świecie, w którym nie ma rabinów i cadyków wskazujących drogę, kiepsko wykształceni, staczają się na margines, ponieważ – wyklęci przez głęboko religijnych rodziców – nie mają już drogi powrotu.

Polityka 19.2006 (2553) z dnia 13.05.2006; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Presja pejsa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >