Klasyki Polityki

Pociąg świętych Mikołajów

Gdy pociąg przemytników staje się pociągiem Świętych Mikołajów

W niemiłosiernie brudnym pociągu najlepsze miejsca są przy oknie W niemiłosiernie brudnym pociągu najlepsze miejsca są przy oknie Jacek Domiński / Polityka
Pociąg relacji Białystok–Grodno, Grodno–Białystok jest zwany pociągiem przemytników. Podróżują nimi mrówki, ludzie dorabiający na przewożeniu małych ilości towarów ukrywanych przed okiem celnika.
Prezerwatywy znalazły nowe zastosowanie – jedna mrówka może w nich przemycić nawet kilkadziesiąt litrów wódki na razJacek Domiński/Polityka Prezerwatywy znalazły nowe zastosowanie – jedna mrówka może w nich przemycić nawet kilkadziesiąt litrów wódki na raz

– Uch, baba priaklata – Maciek klnie na przemian po rosyjsku i po polsku. – Patrz, co mi zrobiła – zadziera na plecy kurtkę. Strzępki czterech z kilkudziesięciu napełnionych goriłką prezerwatyw, którymi Maciek jest obwieszony niczym bożonarodzeniowa choinka bombkami, zwisają smętnie. Wielki jak mapa Afryki zaciek sięga Przylądkiem Dobrej Nadziei głęboko za pasek spodni. – Uch, piecze – syczy przez zaciśnięte zęby Maciek. – A mówiłem, żeby tak nie parła – posyła nienawistne spojrzenie ku siedzącej parę ławek dalej korpulentnej i czerwonej na twarzy obywatelce, która odgrodziła się od reszty wagonu barykadą dużych, pasiastych toreb.

Polityka 51.1999 (2224) z dnia 18.12.1999; Na własne oczy; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Pociąg świętych Mikołajów"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022